Gewiki/Nová titulní strana: Porovnání verzí

Z Gewiki
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 46: Řádek 46:
<!------- PŘEČTI SI ------->  
<!------- PŘEČTI SI ------->  
{{Titulka-přečti_si|Text_článku=
{{Titulka-přečti_si|Text_článku=
=== [[Historie Gemini/Prehistorie]] ===
{{:Vybraný článek}}
Tak, jako většinou, má-li něco pořádného vzniknout, musejí se sejít aspoň tři podmínky:
* potřeba
* příležitost tu potřebu řešit
* lidé schopní a ochotní tu příležitost k řešení využít :-)
 
'''Potřeba''' byla jasná od prvního roku po obnovení činnosti Junáka v roce 1990. Těm, kteří neztratili kontakt s dospívajícími a mladými lidmi, bylo hned jasné, že bez výrazné proměny systému skautského vzdělávání se v krátké době ztratí stovky a možná tisíce jinak perspektivních budoucích vůdců a vůdkyň. A protože k té proměně nedocházelo, mnozí z těch, kteří mohli být ozdobou skatuských oddílů, se skutečně začali ztrácet. Někteří přecházeli do jiných organizací - třeba k tomíkům nebo do YMCY - většina z nich ale (i pod tlakem narůstajících existenčních potíží v raném českém kapitalismu) vypadla úplně.
 
Kolem Václava Břicháčka a skupiny jím nadšených mladých lidí se alespoň rozvinul pokus zachytit některé v tom nejcitlivějším období, kdy jinak nenávratně mizeli z prostoru skautingu. Vznikly z toho kursy FONS a na ně posléze navazující PONS. Něco z toho se promítalo i do návrhů tehdejšího chlapeckého náčelnictva - a zatím zůstávalo spíš touhou než skutečností. Junák měl příliš mnoho dalších vlastních problémů - strategických, ekonomických, politických i
personálních ...
}}
}}
<!------- AGORA ------->  
<!------- AGORA ------->  

Verze z 19. 12. 2007, 22:32

Gewiki vznikla v roce 2007 z iniciativy účastníků kurzu Gemini. Ale Gemini není jen škola nebo vzdělávací středisko. Gemini je také společenství desítek a stovek lidí, kteří se pohromadě nikdy nesešli a asi ani nesejdou - a přesto jsou společenstvím. A Gemini je i filosofie sdílení:

«Prosím uč mne a budeš-li chtít, já budu učit Tebe!»

Proto Gewiki nemá být interním webem pro Gemini a její absolventy. Gewiki je otevřenou nabídkou pro každého, koho láká sdílet ideje, nápady, myšlenky a zkušenosti. Podívej se na Gewiki Blog, co je tu nového, na pískovišti si vyzkoušej, jak psát Gewiki, nebo nám napiš.


Milí Castoři, milí Polluxové,

již za několik dní zahájíme letošní ročník VLK a ILŠ Gemini - prvním Polluxím víkendem v půlce února. Zde začne cesta Polluxů za instruktorstvím, mimo jiné společnou přípravou a plánováním programů a vzdělávání pro Castory.
A brzy poté - už začátkem dubna - se setkáme všichni společně, Castoři, Polluxové i tým Gemini na prvním víkendu Castorů.

Těším se na kus společné cesty !


Vrána
a celý Tým Gemini

<LastGblogPost /> Co ještě se na Gewiki přihodilo: <DynamicArticleList>

 type=gblog
 from=1
 count=5

</DynamicArticleList>

Vůdcovské zkoušky patří k nejvýznamnějším programovým prvkům na Gemini. A to jak pro VLK Castor, tak i pro ILŠ Pollux. Připravit Castory k úspěšnému složení vůdcovské zkoušky je totiž jedním z nejvýznamnějších úkolů pro Polluxe. Od roku 2006 se na Gemini ověřuje nová experimentální vůdcovská zkouška:

První ročník Gemini

Autor: Edy

Ostrý start při východu slunce

Ostřílené znalce skautských nápadů jistě nepřekvapí, že na tomhle „ostrém startu“ projektu GEMINI léta Páně 1998 si tým kolem Špalka dal skutečně záležet. Pro účastníky nastal v noci ze 27. na 28. března. Cílem jejich celonočního pochodu byl kostel v Dobré Vodě v Novohradských horách, kde přesně při východu slunce se mělo všech šest skupin, na něž byli rozděleni „zvacím dopisem“, potkat společně s námi. A znalce rovněž nepřekvapí, že z těch šesti skupin byly jakž tak na místě čtyři, zatímco ty dvě zbylé (mobily tehdy ještě nebyly takovou samozřejmostí jako dnes) bloudily kdesi „v prostoru“. Nicméně – tak jako i mnohdy potom – vše se k dobrému obrátilo. A tak, když nám místní farář za přispění bratří Hurníků – dvou Polluxů, z nichž se vyklubali salesiánští duchovní, otevřel kostel, už všichni – mnozí z přítomných možná poprvé v životě – zažili v jeho tichu skutečné oslovení „čímsi“. A to byl teprv začátek.
...
Na tomto ročníku Gemini jsme si pochopitelně spoustu věcí vyzkoušeli napoprvé:

  • předakci pro Castory – tedy několika denní pobyt účastníků vůdcovského kursu před vlastním letním během na akci, která jim umožní vytvořit partu a současně někomu pomoci
  • Orlovy jako vhodnou základnu pro letní běh – až na jeden ročník jsme tam pak opravdu byli
  • pobyt malých dětí na letním běhu – Maru a Špalka doprovázel Štěpán, kterému tehdy ještě nebyl ani jeden rok. A dokonce i účastníci - Polluxové Martin a Majka Pokorní z Brna tam měli po celou dobu svou malou dcerku. A tak byla založena tradice přítomnosti malých dětí, která už Gemini neopustila
  • prezentace Polluxů pro Castory v rámci jejich přípravy na vůdcovskou zkoušku – to byl samozřejmě jeden z hlavních prvků vytvoření Gemini a ukázal se jako velmi nosný
  • velkou hru vytvářející určitý dramaturgický předěl – tehdy to byla stavba věží, k níž jsme se už v dalších ročnících nevrátili (hlavně proto, že přece jenom poněkud handicapovala děvčata), ale principiálně se tenhle prvek též osvědčil
  • nabídku různých programů zprostředkovávajících setkání s duchovním rozměrem života – od klasické katolické mše (v Hrádku u Vlašimi, když jsme byli v Měsíčním údolí, si ji nakonec – slouženou Polluxy bratry Janem a Václavem Hurníkovými – účastníci prakticky vyžádali) přes ekumenickou bohoslužbu až k řadě různých rituálů či zamyšlení.


...

Agora - to jsou skutečné problémy skutečných skautských oddílů. A zároveň i snaha poradit těm, kteří jim čelí. Na diskusní stránce Agory můžeš i ty položit svou otázku. A nebo se můžeš snažit přidat svou zkušenost k problémům druhých. Co například udělat v této situaci:

Pokud vedení nechodí na schůzky, rádce nemá autoritu, místo programu se pak dělají hlouposti.

  • Chtěl bys pomoct a nevíš jak? Gewiki je stejně jako Wikipedie postavena na software MediaWiki. Pro formátování a syntaxi zápisu tedy existuje rozsáhlá nápověda v angličině. Informace k základnímu formátování jsou dostupné i česky.
  • Chybí ti tu něco? Pokud nenajdeš informaci, kterou bys zde očekával a uvítal, tak vytvoř novou stránku. Budeš li mít čas, naplň ji informacemi, jinak ji označ alespoň jako Pahýl
  • Chceš pomoct, a nevíš čím? Podívej se třeba na seznam všech pahýlů a některý z nich doplň o další informace. Totéž platí i o neúplných stránkách.
  • Nemáš čas a chuť psát články? Tak nám alespoň napiš svůj názor - téměř každá stránka má svoji diskusi (záložka diskuse na na horním okraji stránky). Napiš, co se ti líbí a co ne, co postrádáš, či co ti překáží. Za tvůj názor předem děkujeme.