Gewiki

Z Gewiki
(přesměrováno z Gewiki:Gewiki)

Co je to Gewiki?[editovat | editovat zdroj]

  • Gewiki je web pro lidi kolem skautské lesní školy Gemini, pro její frekventanty, absolventy, instruktory, přátele
  • Gewiki je web pro lidi, kteří se zajímají o vzdělávání činovníků Junáka
  • Gewiki je web pro činovníky, kteří hledají radu a pomoc
  • Gewiki je web pro ty, kteří chtějí nabídnout své vědomosti a zkušenosti
  • Gewiki je pro každého, kdo sem zavítá a zalíbí se mu to tady
  • Gewiki je pro Tebe, kdo přicházíš s dobrou vůlí

Pravidla Gewiki[editovat | editovat zdroj]

Gewiki je postavena na konceptu Wiki. Jednak technologicky – Gewiki běží pod systémem MediaWiki. Ale především filosoficky: Gewiki je otevřená nejen všem, kdo chtějí informace získávat, ale i všem, kdo je chtějí předávat.

Téměř všechny dokumenty jsou veřejně přístupné, existuje jen několik málo výjimek přístupných jen některým uživatelům – důvodem je především ochrana osobních údajů.

Většina stránek je – jak už je ve Wiki světě pravidlem – přístupná i k doplnění, opravám a úpravám. Pokud jsou některé stránky uzamčené a nelze je opravovat, pak se zpravidla jedná:

  • o dokumenty archivní (závěrečné zprávy apod.), které ukazují skutečnosti v určitém okamžiku,
  • o dokumenty systémové obsahující třeba pravidla používání (jako je tento dokument) nebo
  • o uzavřené texty autorské, u kterých si autor další editaci nepřál a takovou skutečnost samozřejmě respektujeme.

K takovým dokumentům je ale možné se vyjádřit v diskusi k příslušné stránce (viz záložka diskuse na vrcholu této i jiných stránek). Viz též Nápověda k diskusním stránkám.

S výše uvedenými výjimkami Tě zveme jak ke studiu čehokoliv, co tě zaujme, tak k opravě, vylepšení a doplnění čehokoliv, co si to podle Tebe zaslouží. Staň se spolutvůrcem Gewiki! A pokud nevíš, jak na to, přečti si jak psát do Gewiki. A ještě drobná poznámka – k tomu abys mohl na Gewiki přispívat, je třeba si zde založit uživatelský účet. Je to rychlé, je to snadné a je to zadarmo...

Autorská práva[editovat | editovat zdroj]

Gewiki je skautský web a skauti respektují zákony – autorský zákon nevyjímaje. Proto prosím v žádném případě neumisťuj na Gewiki materiály, ke kterým nemáš autorská práva, nebo u kterých takové užití autor výslovně nepřipustil. Pokud používáš cizí materiál (texty, fotografie, kresby, schémata a pod.) přesvědč se, že k tomu máš oprávnění. Využívat takto lze třeba materiály zveřejňované pod GNU Free Documentation License. V takovém případě je třeba do textu převzatého dokumentu umístit informaci, jaký licenční režim stránka má. Pokud přebíráš stránku pod GNU (třeba z Wikipedie), stačí na konec stránky umístit text

{{Šablona:GFDL_licence}}

a v textu se zobrazí (v souladu s pravidly GNU) tento licenční text:

Jiná situace může nastat, pokud autorem textu (případně fotografie apod.) jsi ty, přičemž jsi ochoten své autorské dílo vystavit, umožnit ostatním, aby si jej prohlédli, případně si udělali kopii pro svou osobní potřebu (to zákon dovoluje) – ale nic víc. Tedy nepřeješ si, aby tvé dílo bylo dále doplňováno a upravováno jinými uživateli, aby bylo využíváno jiným způsobem apod. V takovém případě nezapomeň uvést své autorství a napiš na konec stránky text

{{Šablona:Autorská_licence}}

V textu se zobrazí toto varování:

Pokud této možnosti nevyužiješ a ani neošetříš svá autorská práva nějakými vlastními licenčními podmínkami (což je samozřejmě možné), má se za to, že své dílo poskytuješ v režimu Gewiki licence, což je jednoduché a poměrně volné licenční ujednání. Přečti si jej, aby ses ujistil, že ti vyhovuje.

Co na Gewiki najdeš?[editovat | editovat zdroj]

Tak především jsme se pokusili napsat, co to vlastně Gewiki je a jak do ní přispívat.

Dozvíš se tady něco o LŠ Gemini – co je to za školu, jak a proč vznikla, jak se na ní přihlásit, jaké akce pořádá atd.

Prozradíme ti ledacos zajímavého o Týmu Gemini – co je to vlastně za lidi, co dělají, čím se zabývají

Najdeš řadu informací o vůdcovské zkoušce, která v programu Gemini vždy zaujímala významné místo. Již třetí ročník rozpracováváme novou, experimentální vůdcovskou zkoušku. Můžeš si zde přečíst o jejích základních myšlenkách i podobě. Můžeš si prohlédnout Přehled všech nezbytných a klíčových kompetencí po balíčcích a pochopit, co to ty kompetence vlastně jsou. Po kliknutí na každou z kompetencí se můžeš podívat na sylabus k ní, tedy dozvědět se o ní další podrobnosti. Bohužel většina sylabů jsou zatím pouze pahýly, ale to se jistě brzo změní. Ostatně můžeš se do toho zapojit!

Lidé kolem Gemini za ty roky napsali spoustu zajímavých materiálů ke studiu. Zatím je jich tu jen pár, ale jistě budou přibývat.

Každý uživatel si na Gewiki může založit svůj vlastní blog a psát do něj, co uzná za vhodné a zajímavé pro ostatní čtenáře Gewiki.

Co na Gewiki (zatím) nenajdeš?[editovat | editovat zdroj]

Jednou z významných oblastí, kterým se věnujeme na Gemini, je instruktorská kvalifikace. O ní si toho zde zatím mnoho nepřečteš, ale jistě se to brzo změní.

Gemini má řadu sesterských a spřátelených akcí – Dívčí lesní školu Babí léto, Lanáč a další. Jistě se tu o nich časem vyskytnou nějaké informace.

Lidé kolem Gemini se podílejí na několika OČK – Příroda a ekologie, Organizace a právo, Myšlenkové základy, Metodika. Materiály k nim tu zatím nejsou, pokusíme se je postupně shromáždit a vystavit.

Závěrem[editovat | editovat zdroj]

Rozhlédni se, snad tu najdeš něco, co Tě zaujme. Určitě přijdeš na něco, co Ti tu chybí – zkus to prosím doplnit nebo alespoň nám napiš, co postrádáš. Pokud narazíš na nějaké chyby – prosím oprav je. Budeš-li chtít o něčem vést diskusi, budeme rádi. A vracej se sem, příště tu zase bude něco nového.