IK: Porovnání verzí

Z Gewiki
Bez shrnutí editace
m (fmt)
 
(Není zobrazeno 41 mezilehlých verzí od 8 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
<big><big><big>Přehled všech instruktorských kompetencí</big></big></big>
= Instruktorská kvalifikace =


* '''Aktuální kompetenční profil ILŠ Gemini Pollux: [[Soubor:Kompetence_Pollux2017_F1.doc|Kompetenční profil instruktora]]'''


__TOC__
== Instruktorská kvalifikace - úvod ==
Instruktorská kvalifikace (IK) je stupněm skautského vzdělání a je rámcově definována v Řádu vzdělávání činovníků a činovnic Junáka (ŘVČČJ).
 
Instruktorská kvalifikace se získává zpravidla úspěšnou absolvencí instruktorské lesní školy (ILŠ), jednou tradičních je ILŠ Gemini Pollux.
 
Instruktorská kvalifikace je základním předpokladem pro působení v týmech vzdělávacích akcí kvalifikačního (ČK, ČLK, VK, VLK) i nekvalifikačního (LŠ) typu a pro působení ve zkušebních komisích vůdcovské, čekatelské popř. manažerské zkoušky, jak  stanovuje ŘVČČJ. Podle dalších předpisů vnitřního práva Junáka je předpokladem i k některým dalším činovnickým funkcím nebo činnostem - to je vedlejší význam IK.
 
Instruktorská kvalifikace je jako stupeň vzdělání po obsahové stránce rámcově definována v ŘVČČJ.
Podrobný obsah IK není v současnosti junáckými předpisy jednotně formulován (narozdíl od čekatelské a vůdcovské kvalifikace).
 
ILŠ Gemini Pollux, vycházejíc z kladů kompetenčního přístupu ke vzdělávání a z rámcových požadavků ŘVČČJ, definuje a konkretizuje obsah IK kompetenčním profilem instruktora.
 
Kompetenční profil instruktora je v pojetí ILŠ Gemini Pollux formulován jako soubor [[kompetence|''kompetencí'']], to jest ''znalostí'' - ''dovedností'' - ''postojů'' , které instruktor pro své instruktorské působení potřebuje a které Junák žádá, aby měl.
 
== Kompetenční profil instruktora ==
 
* Adept IK - absolvent ILŠ Gemini Pollux má zvládnout všechny kompetence kompetenčního profilu instruktora.
** Jednak každou kompetenci má zvládnout (mít, nabýt) v ''úrovni nezbytné'' - podle zásady ''Primum non nocere - především neškodit''. Pokud tuto úroveň nemá, je lépe, aby bez ohledu na jiné schopnosti, jako instruktor nepůsobil.
** Jednak každou kompetenci má zvládnout (mít, nabýt) v ''úrovni klíčové'' - tedy tak, aby byl v tom ohledu přínosem, přispíval skautskému vzdělávání ... pokud nedosahuje výjimečně u některé kompetence úrovně klíčové, je třeba, aby si toho byl vědom a pracoval s tím (ví o tom, chápe jako hendikep, umí nějak nahradit, pracuje na sobě v tomto ohledu).
** Naopak z hlediska IK se nevyžaduje dosáhnout ''úrovně ideální'' - je výzvou a úkolem každého instruktora, aby na sobě pracoval a usiloval o rozvinutí svých kompetencí k úrovni ideální, ba i virtuózní, stále v průběhu celé své instruktorské kariéry.
 
* Pro úspěšnou absolvenci ILŠ Pollux a získání IK je třeba, aby uchazeč v obojím smyslu měl/zvládl všechny kompetence a toto prokázal v průběhu ILŠ. Je odpovědností Týmu, aby uchazeč dostal příležitost se ILŠ v kompetencích zlepšit na uvedené úrovně a aby měl možnost v průběhu školy prokázat, že kompetence v uvedených úrovních má. A je odpovědností uchazeče - účastníka jednak využít příležitosti a prokázat, že kompetence má, a jednak neprokázat, že je nemá.
 
* Kompetenční profil tedy představuje komplex ''znalostí - dovedností - postojů'', které v souhrnu tvoří cílový a ověřovaný stav
** tedy to, co má frekventant ILŠ Gemini Pollux mít na konci školy
** tyto kompetence  (ty a právě ty) jsou tím, co je ověřováno - na základě úspěšného ověření těchto komepetencí je udělována IK
** naopak tyto kompetence nejsou obsahem kurzu, tedy nemají být definicí toho, co je na kurzu předáváno -- samozřejmě, že obsah kurzu je z převážné části tvořen programy, jejichž cílem je předávat právě tyto kompetence či provázet v jejich nabývání, ale mohou být i takové kompetence, které předávány programem nejsou, které jsou předávány v jiné úrovni, a naopak jsou i programy, jejichž cíle nelze podřadit pod tyto kompetence.
 
== Aktuální kompetenční profil ==
=== Struktura ===
''Kompetenční profil aktuální (od ročníku 2014)''
 
**Kompetenční profil je představován souborem kompetencí členěných do tří VĚTVÍ: ''PEDAGOG - MANAŽER - OSOBNOST''
**Větev zahrnuje vždy 3-5 #témat
**Téma je vždy zpracováno v podobě 1 až 3 obecných ''základních kompetencí'', kterých je dohromady 22
**Základní kompetence pak se člení vždy na 3 až 10 detailních (atomárních) ''konkrétních kompetencí'', jichž je celkem 140
**''Pozn.: Základní a konkrétní kompetence jsou v podobném vztahu jako obecné cíle (záměry) a konkrétní cíle''
 
** Autorem aktuálního kompetenčního profilu je PolluxTým pod vedením [[Vrána|Vrány]] (2013-2017), nicméně konkrétní kompetence jsou převzaty s dílčími modifikacemi z [[IK Gemini Pollux klasický|IK Gemini Pollux - Klasického kompetenčního profilu]] (GE 2008+ od Edyho subtýmu) .
 
=== Obsah ===
* '''Aktuální kompetenční profil ILŠ Gemini Pollux je popsán zde: [[Soubor:Kompetence_Pollux2017_F1.doc|Kompetenční profil instruktora]]'''
 
== Kompetenční profily - historické ==
''Tým Gemini v průběhu let formuloval resp. používal kompetenční profil v různých podobách, jak se dařilo náročnou a mnohotvárnou materii uchopit.''
 
=== Kompetenční profil Gemini klasický ===
* Tento kompetenční profil instruktora byl vytvořen na/pro Gemini-Pollux
* Autorem byl '''''IK Tým''''' [[Edy|Edyho]] a spol.
* Profil v této podobě byl užíván v letech 2008-2010, od r. 2014 je znovu používán, od r. 2015 s nadstavbou a ve víceúrovňové struktuře - aktuální podoba na stránce [[IK]]
* Tento IK profil je formulován jako seznam (konkrétnějších, atomárních) kompetencí: 140+40 K ve 4 kapitolách (Osobnost - Manažer - Leader - Vychovatel)
* Tento IK profil je najdete na '''[[IK Gemini Pollux klasický]]''' (verze pro tisk v XLS:  [[Soubor:Instruktorske_kompetence_final.xls|pro tisk ve formátu XLS]])
 
=== Kompetenční profil ÚLŠ 2011 ===
** '''[[Soubor:Instruktorske_kompetence_2012.xls|instruktorské kompetence]]''' ve formátu ''.XLS''
** novější a abstraktnější (=stručnější) profil: cca 50 kompetencí ve 4 kapitolách (Lektorství - Osobnost - Organizace/MTZ - Tým)
** připravovaných '''''[[Maverick|Maverickovým]]''''' týmem při OVČINu a zveřejněných na ÚLŠ 2011, s inspiracemi z různých ILŠ
** na Gemini Pollux se tento IK profil používal v r. 2011(?), 2012, 2013
 
[[Kategorie:Pollux]]

Aktuální verze z 27. 2. 2023, 20:33

Instruktorská kvalifikace[editovat | editovat zdroj]

Instruktorská kvalifikace - úvod[editovat | editovat zdroj]

Instruktorská kvalifikace (IK) je stupněm skautského vzdělání a je rámcově definována v Řádu vzdělávání činovníků a činovnic Junáka (ŘVČČJ).

Instruktorská kvalifikace se získává zpravidla úspěšnou absolvencí instruktorské lesní školy (ILŠ), jednou tradičních je ILŠ Gemini Pollux.

Instruktorská kvalifikace je základním předpokladem pro působení v týmech vzdělávacích akcí kvalifikačního (ČK, ČLK, VK, VLK) i nekvalifikačního (LŠ) typu a pro působení ve zkušebních komisích vůdcovské, čekatelské popř. manažerské zkoušky, jak stanovuje ŘVČČJ. Podle dalších předpisů vnitřního práva Junáka je předpokladem i k některým dalším činovnickým funkcím nebo činnostem - to je vedlejší význam IK.

Instruktorská kvalifikace je jako stupeň vzdělání po obsahové stránce rámcově definována v ŘVČČJ. Podrobný obsah IK není v současnosti junáckými předpisy jednotně formulován (narozdíl od čekatelské a vůdcovské kvalifikace).

ILŠ Gemini Pollux, vycházejíc z kladů kompetenčního přístupu ke vzdělávání a z rámcových požadavků ŘVČČJ, definuje a konkretizuje obsah IK kompetenčním profilem instruktora.

Kompetenční profil instruktora je v pojetí ILŠ Gemini Pollux formulován jako soubor kompetencí, to jest znalostí - dovedností - postojů , které instruktor pro své instruktorské působení potřebuje a které Junák žádá, aby měl.

Kompetenční profil instruktora[editovat | editovat zdroj]

  • Adept IK - absolvent ILŠ Gemini Pollux má zvládnout všechny kompetence kompetenčního profilu instruktora.
    • Jednak každou kompetenci má zvládnout (mít, nabýt) v úrovni nezbytné - podle zásady Primum non nocere - především neškodit. Pokud tuto úroveň nemá, je lépe, aby bez ohledu na jiné schopnosti, jako instruktor nepůsobil.
    • Jednak každou kompetenci má zvládnout (mít, nabýt) v úrovni klíčové - tedy tak, aby byl v tom ohledu přínosem, přispíval skautskému vzdělávání ... pokud nedosahuje výjimečně u některé kompetence úrovně klíčové, je třeba, aby si toho byl vědom a pracoval s tím (ví o tom, chápe jako hendikep, umí nějak nahradit, pracuje na sobě v tomto ohledu).
    • Naopak z hlediska IK se nevyžaduje dosáhnout úrovně ideální - je výzvou a úkolem každého instruktora, aby na sobě pracoval a usiloval o rozvinutí svých kompetencí k úrovni ideální, ba i virtuózní, stále v průběhu celé své instruktorské kariéry.
  • Pro úspěšnou absolvenci ILŠ Pollux a získání IK je třeba, aby uchazeč v obojím smyslu měl/zvládl všechny kompetence a toto prokázal v průběhu ILŠ. Je odpovědností Týmu, aby uchazeč dostal příležitost se ILŠ v kompetencích zlepšit na uvedené úrovně a aby měl možnost v průběhu školy prokázat, že kompetence v uvedených úrovních má. A je odpovědností uchazeče - účastníka jednak využít příležitosti a prokázat, že kompetence má, a jednak neprokázat, že je nemá.
  • Kompetenční profil tedy představuje komplex znalostí - dovedností - postojů, které v souhrnu tvoří cílový a ověřovaný stav
    • tedy to, co má frekventant ILŠ Gemini Pollux mít na konci školy
    • tyto kompetence (ty a právě ty) jsou tím, co je ověřováno - na základě úspěšného ověření těchto komepetencí je udělována IK
    • naopak tyto kompetence nejsou obsahem kurzu, tedy nemají být definicí toho, co je na kurzu předáváno -- samozřejmě, že obsah kurzu je z převážné části tvořen programy, jejichž cílem je předávat právě tyto kompetence či provázet v jejich nabývání, ale mohou být i takové kompetence, které předávány programem nejsou, které jsou předávány v jiné úrovni, a naopak jsou i programy, jejichž cíle nelze podřadit pod tyto kompetence.

Aktuální kompetenční profil[editovat | editovat zdroj]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Kompetenční profil aktuální (od ročníku 2014)

    • Kompetenční profil je představován souborem kompetencí členěných do tří VĚTVÍ: PEDAGOG - MANAŽER - OSOBNOST
    • Větev zahrnuje vždy 3-5 #témat
    • Téma je vždy zpracováno v podobě 1 až 3 obecných základních kompetencí, kterých je dohromady 22
    • Základní kompetence pak se člení vždy na 3 až 10 detailních (atomárních) konkrétních kompetencí, jichž je celkem 140
    • Pozn.: Základní a konkrétní kompetence jsou v podobném vztahu jako obecné cíle (záměry) a konkrétní cíle

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Kompetenční profily - historické[editovat | editovat zdroj]

Tým Gemini v průběhu let formuloval resp. používal kompetenční profil v různých podobách, jak se dařilo náročnou a mnohotvárnou materii uchopit.

Kompetenční profil Gemini klasický[editovat | editovat zdroj]

  • Tento kompetenční profil instruktora byl vytvořen na/pro Gemini-Pollux
  • Autorem byl IK Tým Edyho a spol.
  • Profil v této podobě byl užíván v letech 2008-2010, od r. 2014 je znovu používán, od r. 2015 s nadstavbou a ve víceúrovňové struktuře - aktuální podoba na stránce IK
  • Tento IK profil je formulován jako seznam (konkrétnějších, atomárních) kompetencí: 140+40 K ve 4 kapitolách (Osobnost - Manažer - Leader - Vychovatel)
  • Tento IK profil je najdete na IK Gemini Pollux klasický (verze pro tisk v XLS: Soubor:Instruktorske kompetence final.xls)

Kompetenční profil ÚLŠ 2011[editovat | editovat zdroj]

    • Soubor:Instruktorske kompetence 2012.xls ve formátu .XLS
    • novější a abstraktnější (=stručnější) profil: cca 50 kompetencí ve 4 kapitolách (Lektorství - Osobnost - Organizace/MTZ - Tým)
    • připravovaných Maverickovým týmem při OVČINu a zveřejněných na ÚLŠ 2011, s inspiracemi z různých ILŠ
    • na Gemini Pollux se tento IK profil používal v r. 2011(?), 2012, 2013