Pokud vedení nechodí na schůzky, rádce nemá autoritu, místo programu se pak dělají hlouposti.

Z Gewiki
Verze z 2. 7. 2007, 19:03, kterou vytvořil Flek (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Pokud vedení nechodí na schůzky, rádce nemá autoritu, místo programu se pak dělají hlouposti.

Základní problém může být jednak v osobě rádce a dále ve způsobu fungování družinového systému respektive pristupu vedouciho.

Výber osoby rádce, zejména v družině stejně starých dětí, je velmi důležitý krok který tvoří základ družiny. Častou chybou je výběr rádců jen jako skupinky nejstarších a nejschopnějších v oddíle. Vždy je potřeba mít na mysli zásadu, že rádce musí být co nejvíce přirozeným „šéfem“ party. A nezáleží jen na věku a schopnostech, byť tomu hodně mohou napomoci. Záleží také na zájmu družiny, nadšení rádce pro skauting, jeho časových možnostech apod.


Daleko teší situace je při práci s rovery, respektive rangers. Velmi dobře si u nás na středisku vede „vedoucí“ roverského kmene, který má velmi vstřícný postoj. Věkový rozdíl mezi ním a kluky z kmene je malý ale i přes jejich „klackovitost“ se mu daří s nimi dobře vycházet a připravovat program. Je potřeba hodně trpělivosti, trocha hroší kůže a na nikoho netlačit. Nikomu nic nevyčítá. Spíše je nechává, aby jim vše samo docházelo. A pak se ptá, co s tím? Jak bychom to vyřešili? To asi není dobrý, to nechat jen tak? Roveři tedy nemají tedy vždy nabitý program, ale na druhou stranu to kluky baví a jsou společná parta. A vztahy k svému vůdci mají perfektní. Zvláště, když toho pro ně dost zařídí. Ale nedělá vše. Na začátku roku si v kmeni rozdali různé skupinové role [1], takže hodně věcí kluci udělají sami a ani o tom neví. Nechtějí totiž zklamat ani jeho, ani své kamarády.


Zpet na Agora