Je důležité zavedení stezek jednou naplánovat a udělat pořádně. Čím víckrát se pokoušíte neúspěšně zavést stezky, tím je menší šance, že se vám to někdy úspěšně povede, protože už všichni ví, že to jsou ty stezky, o kterých už jim poněkolikáté někdo něco říká.
Je potřeba dát jim stezky na jejich úrovni. Tj. pokud mám čtrnáctiletého skauta, tak i když předtím neplnil žádnou stezku, dám mu stezku ohně a ne stezku země.
Chce to dobrý úvod, např. nějaký rituál. S dostáním stezky by měl být spojen silný zážitek, který je namotivuje k plnění stezky. Poté, co stezku již začnou plnit, tak je to většinou začne bavit.
Může pomoci dát za stezku nějakou odměnu, např. za splněné body stezky body do oddílového bodování nebo za celou splněnou stezku odměnu na táboře.
Zatímco v nováčkovi není moc voleb a dají se dělat programy přímo na konkrétní body stezky, u starších už tohle nejde, je dobré na větších akcích vyhradit čas, ve kterém se mohou rozhodnout, které body si chtějí plnit, u mladších můžeme se stezkou pracovat my, u starších je to hlavně o nich samotných a my je můžeme vhodně motivovat
Není nutné se přesně držet stezky za každou cenu. Můžeme si ji usadit do vlastního symbolického rámce nebo si můžeme přidat nějaké body, které považujeme za vhodné. Stezka je pouze prostředek => můžeme ji přizpůsobovat, když si myslíme, že nám to pomůže.
Ideální čas na rozjetí stezek v případě, že se nám to nedaří, je tábor
Starší skauty lze motivovat tím, že plnění stezky je výzva, kterou mohou překonat.
Myslet na stezku při plánování větších akcí.
Když máme nováčky a nějaké již starší skauty, u kterých jsme stezku již neúspěšně zaváděli, je dobré se zaměřit na nováčky, je u nich větší šance úspěchu. Na druhou stranu nováčky může odradit právě to, že jejich kamarádi, kteří jsou v oddíle delší dobu, si stezku neplní.