Nápověda:Text z Wordu do Gewiki

Z Gewiki

Je docela dobře možné, že máte ve Wordu něco, co byste chtěli přetáhnout do Gewiki. Není to úplně bezpracné ani zcela triviální, ale s pomocí některých "udělátek" to jde docela svižně.

Nejprve je potřeba alespoň trochu rozumět formátování textu v Gewiki - pokud vám to dělá problémy, tak si přečtěte Nápověda:Jak psát Gewiki.

Problém přetažení textu z Wordu do Gewiki má několik řešení:

Open Office 2.3[editovat zdroj]

Open Office (alternativní kancelářský balík k MS Office) je nejen zadarmo, ale ve verzi 2.3 už umí exportovat texty do MediaWiki! Postup je jednoduchý:

  1. Otevřete si wordovský dokument v editoru Open Office
  2. V menu Soubor zvolíte Exportovat
  3. Jako Formát souboru vyberete MediaWiki (.txt) a zmáčknete Uložit
  4. Uložený soubor (s příponou .txt) otevřete v notepadu (nebo něčem jiném) a celý zkopírujete do schránky (ctrl-A, cltr-C)
  5. V editačním okně Gewiki vložíte text ze schránky (ctrl-V)
  6. Uložíte

Musíte samozřejmě mít na svém počítači nainstalovaný Open Office 2.3

WikEd[editovat zdroj]

Toto řešení je skoro stejně dobré, jako Open Office. Výhodou je, že WikEd je maličký prográmek, který vám na počítači zabere jen pár kilobajtů. WikEd je rozšíření Firefoxu, které zpříjemňuje editaci Wiki obecně a jako výrazný bonus umí konvertovat texty z Wordu a Excelu či z webových stránek. Vyžaduje ovšem několik podmínek. Především musíte jako webový prohlížeč používat některý z rodiny Mozilla:

  • Firefox 1.5 nebo vyšší verze
  • Mozilla 1.3 nebo vyšší verze
  • SeaMonkey

S microsoftím Internet Explorerem se to snaží programátoři skamarádit, ale zatím to zřejmě nefunguje moc dobře. Osobně to nepovažuji za problém, MSIE jsem opustil už dříve z jiných důvodů. Používám Mozilla Firefox, který si lze stáhnout zdarma např. ZDE. Na českých stránkách Mozilla Firefox je spousta dalších informací k instalaci i používání.

Poté co úspěšně nainstalujete Firefox, čekají vás ještě další dvě akce. První je instalace rozšíření Greasemonkey. Instalovat rozšíření je možné např. z této stránky. Stačí klepnout na zelené tlačítko "Nainstalovat doplněk". Potom je třeba restartovat Firefox (skončit a pustit znovu).

Posledním krokem je instalace vlastního WikEd-u. To už je velmi snadné - stačí kliknout SEM a pak potvrdit, že instalaci chcete provést (Kliknout na tlačítko "Install"). No a můžete začít pracovat.


{{{2}}}

První, čeho si všimnete, až příště otevřete editační okno Gewiki, je mírné zdržení. Okno se neotevře hned, počítač to chviličku chroustá. Až se otevře, uvidíte, že existující text (pokud tam už nějaký byl) má zvýrazněnou syntaxi (barvami, ztučněním, kurzívou atd.) A nad editačním oknem se objevila spousta nových ikonek. Zde nechci popisovat, co která dělá, na to přijdete brzy sami. Zmíním se jen o jedné, o ikonce [W]. Když do editačního okna WikEd-u vložíte ze schránky text zkopírovaný z Wordu, Excelu či webové stránky, zachová se - do značné míry - i jeho formátování. Pokud zmáčknete tlačítko [W], převede se toto formátování docela slušně do formátovacích znaků Wiki. O tom se můžete přesvědčit, pokud vzápětí uděláte Preview textu. Pokud byste místo [W] zmáčkli tlačítko [T], převede se text do holého textu bez formátování. I to je někdy užitečné.

Takto převedený text vyžaduje ještě zpravidla ruční zásah (ne vše se převede dobře), ale úspora času a práce je značná.

Zformátovat ručně[editovat zdroj]

Zkopírujte text ve Wordu do schránky (ctrl-c) a ze schránky do editačního okna Gewiki (ctrl-v). Text se překopíruje, čeština zůstane zachována, ale zcela se ztratí formátování. Takže vše musíte zformátovat ručně. U některých (hladkých) textů to jde snadno, ale třeba tabulka nebo složitější odrážkové seznamy dají dost práce.

Makro ve Wordu[editovat zdroj]

Existuje několik různých maker, které se instalují do Wordu a které mají konvertovat text do formátu MediaWiki. Zřejmě nejpoužívanější je Word2MediaWikiPlus. Háček je v tom, že Microsoft pojmenovává některé příkazy a vlastnosti v MS Office v různých lokalizacích jinak. Takže většinou makra fungují v té lokalizaci, pro který byla napsána nebo v lokalizacích, do kterých je programátoři převedli. Word2MediaWikiPlus funguje pro několik jazykových mutací Wordu, ale česká mezi nimi není. Možná to někdo umí upravit (já si s Visual Basicem moc netykám). Přesněji řečeno - nějak mi to běželo a text jsem s tím jakž takž zkonvertoval, ale jsem nervózní z programů, které na mě prskají chybové hlášky.

Konverze přes HTML[editovat zdroj]

Word umí ukládat text do formátu HTML (Uložit jako --> Webová schránka , zjednodušený formát). Když potom soubor s příponou htm otevřete třeba v notepadu, vidíte spoustu formátovacích "tagů". Celý tento text zkopírujete přes schránku do nějakého konvertoru z HTML do Wiki - například tento on-line konvertor. Osobně mě výsledek moc neuspokojil. Na vině je asi spíše Word, který vyrábí "nečisté" HTML se spoustou zbytečných tagů a konvertor s tím moc nepočítá. Na konverzi jendnoduchého a čistého HTML to funguje dost slušně.

Kalamar.jpg

Tento článek je třeba v tomto místě doplnit o případné další možnosti konverze a zkontrolovat a opravit nepřesnosti.