Jak lépe motivovat děti nebo jejich rodiče k účasti na výpravách?

Z Gewiki

100% účast je na schůzkách skoro vždy, na výpravách 50% a na táboře 40%. Co s tím?


dle obecného schematu řešení problémů:

  1. analyzuji: zaznamenal jsem problém - dítě nejezdí na výpravu
  2. diagnostikuji A: O jaký typ problému jde? (komunikační nebo vedení?)
    1. V tomto případu je možné, že půjde dokonce o kombinaci obou problémů vzhledem k tomu, že se jedná jak o rodiče, tak o dítě. Tj. že rodiče mají špatný pocit z něčeho, co nepochopili, nebo jim bylo špatně vysvětleno etc. Pokusím se tedy eliminovat komunikační problémy (nevysvětlení náročnosti, požadavků na věk, přesvědčení o kvalifikovanosti vedoucích etc.). Pokud jde o problém vedení (tedy nedostatek, nebo nekvalita motivace), postupuji dále.
  3. diagnostikuji B: Je opravdu problém v motivaci? Pokud zjistím, že problém nemá žádné prapříčiny, ani zde nefigurují jiné okolnosti, patrně jde o problém s motivací.
  4. vyhodnocuji: Co si děti/rodiče myslí, proč dítě/rodič není motivováno? Jakou cestu zvolit?
    1. Pokud je opravdu problém v motivaci rodičů, pokusil bych se "vtáhnout" je do dění oddílu. Nějakým způsobem je nechat "mít odpovědnost" za něco, co se týká oddílu. Člověk k němu pak přistupuje mnohem otevřeněji a odpovědněji. Můžeme požádat rodiče o pomoc při zajištění výpravy, uspořádat dvojdenní návštěvnák na táboře, udělat něco jako "rodičovskou radu při oddíle", které se bude (pseudo)podílet na rozhodování (třeba jednou za půl roku minisněm), uspořádat výpravu pro rodiče apod.
    2. Pokud je opravdu problém v motivaci dětí, je dobrou cestou, pokus se o něco podobného jako u rodičů - tedy dát dětem zodpovědnost za oddíl nebo podíl na rozhodování (oddílová rada). U mladších je cesta ještě mnohem jednodušší: motivovat je můžeme bodováním, symbolickým rámcem, celoroční hrou, ukázáním fotografií, připravením hry na družinovce pokračující na výpravě (dobrodružství), diskuzí s ostatními o proběhlé výpravě, kreslením obrázků z výprav, psaním zápisů do kroniky nebo na internet, osobním povídáním (osobní motivace nebo odbourání bloku => jiný problém), motivace zážitkem nebo zajímavém cílem akce jako je parník nebo jeskyně, přátelskou atmosférou a dalším.
  5. aplikuji
  6. evaluuji: povedlo se problém odstranit?



Obecné schema řešení problému:

  1. analýza - podle indicií zjistím problém
  2. diagnóza A - podle zjištěných příčin určím problém
    1. komunikační problém
    2. problém vedení
  3. diagnóza B - ujistím se, že zjištěná příčina je prapříčinou
  4. vyhodnocuji - hledám vhodné nástroje k řešení problému
  5. aplikace – použiji vybrané metody k odstranění problému
  6. evaluace - zhodnotím (ne)vyřešení problému