Gemini 2017/Výprava/Špagetka
Moje výprava v několika lidských větách[editovat | editovat zdroj]
Vize[editovat | editovat zdroj]
Jedna z vizí našeho oddílu, které jsme se rozhodli věnovat též na letošním táboře, je posilování role rádců u našich dvou nejstarších členů oddílu. Pokud by se nám je podařilo v budoucích letech zapojit do vedení, mohlo by to pomoci k vyřešení dlouhodobých problémů s vedením mladších členů, které je v současné době v personální krizi.
Cíle + indikátory[editovat | editovat zdroj]
- Budoucí oddíloví rádci dokáží společně připravit hru a vysvětlit zbytku oddílu její pravidla (indikátory: pravidla budou srozumitelně vysvětleny tak, aby všem členům bylo jasné, co se ve hře smí a co ne (což se prokáže během samotné hry tak, že žádný z členů nezačne hru hrát tak, že by jasně narušila ideu rádců o jejím průběhu, aniž by však porušil pravidla), hra bude připravená (po materiální i ideové stránce), v případě vzniku konfliktů je rádcové dokází adekvátně řešit tak, aby vedení nemuselo zasahovat a shodlo se, že řešení bylo spravedlivé pro všechny zúčastněné strany)
- Budoucí rádci dokáží sami vybrat vhodné místo k přespání, připravit ohniště a uvařit, při odchodu poté dbát na řádné zaklizení (myšleno: dokáží vést oddíl, aby tak bylo učiněno v součinnosti) (Indikátory: Místo jimi vybrané bude vhodné k přespání (schované, neexponované v případě bouřky, pokud možno rovné, s možností bezpečně vařit na ohni (na těchto vlastnostech tábořiště se shodně vedení); Během řešení problému nedojde mezi členy oddílu k hádce; večeře se podaří bez problému uvařit v stanoveném čase a bude k jídlu; ráno bude místo uklizeno (od odpadků a jiných stop našeho táboření), aniž by vedoucí musel opakovaně připomínat, co je třeba)
- Budoucí rádci dokáží dopoledne jít sami s oddílem bez vedoucích podle mapy a značení, u toho dbají na potřeby skupiny.( oddíl dokáže dorazit na místo určení, při zpětné vazbě nikdo nebude mít výhrady k průběhu dopoledního pochodu a programu, které by byly jasnou známkou zanedbání potřeb slabších členů)
- Členové oddílu zvládnou v rámci výpravy základní tábornické dovednosti (nocování pod širákem, vaření na ohni, práce s mapou…) a prokáží tak svojí připravenost na letní tábor. (Indikátory: Skauti s sebou budou mít zabalené ptřebné vybavení, bez zásahu vedoucích se o sebe dokáží sami postarat při ukládání se ke spánku, stavění stanu a rozdělávání ohně a samotném putování a případné problémy dokáží vyřešit sami vzájemnou pomocí)
Prostředky + harmonogram[editovat | editovat zdroj]
- Víkendová putovní výprava z Dobřichovic do Jinců
- Před samotnou akcí rozpošlu zapečetěný dopis, který akci uvede v celoroční hře, a zároveň jím sdělím plán.
- Na výpravě se odehraje postup celoroční hry takový, abychom mohli v létě navázat na celotáborové hře, a děti dostanou odměny za výsledky v celoroční hře.
- Pátek: Sraz v Praze na nádraží, rádci rozdělí do skupiny společné věci (kotlík, vařič jídlo, stany, lékárna…). Rádcové půjdou koupit lístek na vlak. Dorazíme na místo, zajdeme do lesa, kde najdeme vhodné místo pro táboření, skauti si sami postaví stany, navečeříme se z domácích zásob; večerní povídací/karetní hra před spaním, u které se oddíl pobaví.
- Sobota: Ráno vedoucí (já + 1) vyrazí napřed předtím, než se děti probudí. Na místě zanecháme vzkaz( tématicky laděný k Hře o trůny a naší celoroční hře). Celé dopoledne nás budou děti stopovat dle značení/ budou podle zpráv putovat na konkrétní místa a plnit úkoly. Jejich úkolem bude se sami ráno zabalit, nasnídat a poté zvládnout putovat s pomocí mapy. Na oběd se s dětmi shledáme a společně poobědváme. Odpoledne pokračujeme putování, bude prostor pro realizaci hry, kterou si budou rádci předem připravovat již doma. Během pochodu se budeme věnovat slovním hrám a focení přírody – každý skaut bude mít za úkol pořídit jednu fotografii z celého dne a večer je poté budeme porovnávat a vybírat nejhezčí (podpoření sledování okolí). Dále pak se můžeme během zastávek věnovat sportům (frisbee/kometa…) Večer vyhodnotíme fotky, rádcové sami vyberou místo, kde po schválení vedení přespíme a večer budou sami s pouhým dozorem, aby nezapálili les, vařit večeři.
- Neděle: Ráno snídaně, po ní balení, při kterém budu sledovat jejich součinnost a schopnost po sobě místo uklidit, poté už jen pochod na vlak po třetí odpolední hodině odjezd (vzhledem k tomu, že pospíchám na večerní směnu do práce a v neděli již nejspíš budu na výpravě s dětmi sám, toto je nejpozdější vlak k odjezdu.
Seznam úkolů a k nim přiřazení lidé[editovat | editovat zdroj]
- Základní organizace (Plán rodičům, trasa, doprava, rozpočet, jídelníček, příprava oddílových stanů a vařičů a kotlíků, jejich distribuce) – Špg.
- Herní dopisy (před akcí + sobotní ranní) – Sepíše Slavík (jediný, kdo přečetl celou sérii knížek Písní ledu a ohně a je autorem a správcem celoroční hry, na akci ale nejede, neb je v Andoře…), korektura, grafické zpracování, výroba zapečetěných dopisů a distribuce – Špg.
- Nákup a jeho donesení na sraz – Lovec (dlouholetá praxe s připravováním táborových jídelníčků a mnoho let přivydělávání si jako profi kuchař)
- Domluvení přípravy programu s rádci – Špg.
- Večerní hra ke stanům – Kuba (současný vedoucí oddílu, zvládl by udělat mnohem více, má však těsně před obhajobou diplomové práce, jede tudíž jen na sobotu, abych nebyl na celé akci sám, a stačí v pohodě, když připraví jen nějakou večerní jednoduchou povídací hru)
- Sobotní dopolední pochod – Konkrétní trasa (ideálně ne pořád po značce), konkrétní typy značení a úkoly, dovezení potřebného materiálu (mapy, vzkazy, věci ke značení…) – Špg.
- Dovezení sportovních potřeb (frisbee, kometa atd.) – Špg
- Nákup odměn za celoroční hru (1-2 věci na osobu, skautské/outdoorové vybavení; rozpočet 750,-) - Lovec
Jídelníček a pitelníček[editovat | editovat zdroj]
- S ohledem na charakter výpravy (putovní) jde hlavně o snadnou distribuci, nenáročnou přípravu a lehkost potravin
- Pátek: Večeře – vlastní
- Sobota:
Snídaně – Buchty/záviny (domácí či kupované, co dovezou děti), čaj.
Svačina – Jablko/jiné ovoce
Oběd – Chléb se sýry, paštikou, zeleninou (papriky, okurky…)
Svačina – Sušenka
Večeře – Těstoviny s červenou omáčkou, sýr (omáčka z cibulí, uzeniny,protlaku, kečupu, koření), čaj
- Neděle:
Snídaně – Chléb s marmeládou, čaj
Svačina – Sušenka
Oběd – Fazole z konzervy ohřáté v kotlíku, chléb
- [Všude, kde není poznamenáno, co budeme pít, budeme pít vodu – na puťácích je to nejpraktičtější ]
Vybavení na akci[editovat | editovat zdroj]
Standardně takovýto seznam nepíšeme, skauti již vědí, co si brát, zmiňuje se pouze to, zda je za potřebí nádobí, karimatka přezůvky atp. u věcí, které se mohou měnit.
První premisa – Vše je zabaleno do batohu, který skauti po celý víkend zvládnou nosit.
Dále pak: Páteční večeři, společné jídlo, vybavení a stany, oblečení na víkend (kalhoty, kraťasy, mikinu, nepromokavou bundu, náhradní triko, náhradní spodní prádlo), kroj, pevné boty na chůzi, nůž, Kpz, stezky, zápisník, uzlovačka, baterka, ešus, lžíce, karimatka, spacák, čisté oblečení na spaní, hygienické potřeby, minimálně dva litry čisté vody na pití a vaření.
Rozpočet (volitelný)[editovat | editovat zdroj]
Pozvánka[editovat | editovat zdroj]
Závěrečná putovní výprava (16.6.-18.6.)
Chystáme se opět jako každý rok na závěrečnou výpravu, která je vždy putovní, letos do Brdských lesů. V plánu je kromě putování přírodou, vaření na ohni a práce s mapou též postup v celoroční hře.
Sraz: Pátek v 17:00 metro Strašnická, popřípadě po domluvě 17:20 Praha Hl.n.
Návrat: Neděle 15:36 Praha Hl.n., popřípadě úměrně později Strašnická.
Účastnický poplatek: 350,-Kč
S Sebou: Páteční večeři, buchtičky ke snídani, půlku chleba, fazole v konzervě, výbavu na schůzku (KPZ, zápisník, tužku, uzlovačku…), kroj, karimatku, spacák, oblečení do přírody, baterku, společné vybavení, co si rozdáme na schůzce (stany, kotlík, lékárnička…), společné jídlo, které rozdáme na srazu, pevnou obuv na pochod, ešus (stačí velký, ale s víčkem!), lžíci, minimálně 2 litry čisté vody a to vše dobře zabaleno do batohu na pochod.
- Tento plán rozpošlu rodičům, děti dostanou zvlášť tištěný a květnatěji příběhově napsaný plán, standardně tak činíme, že rodiče dostávají strohé informace mailem, děti pak to samé nebo něco vylepšeného v tištěné podobě, aby mohli být zcela nezávislí na rodičích, zároveň ale rodiče věděli. Co se chystá a dbali trochu, aby děti odjely přiměřeně připravené.
Místo pro táboření[editovat | editovat zdroj]
Jsem poslal mailem a sem nějak nezvládám vkládat odkazy...