Gemini 2017/Rozvoj/Žabka
V našem oddíle se běžně stává, že z jedné družiny skautek, která přechází do vedení, po půl roce působení vede už jenom padesát procent, a po dvou letech třeba už jen dva lidi. Protože od září vzniká v našem středisku nový oddíl, ve kterém povedu já, snažím se vymyslet koncept, ve kterém by se tohle nedělo.
Myslím si, že hlavním důvodem, proč většina mladých vedoucích odchází, je jejich přílišné zatěžování a naše neschopnost předat funkci postupně a plynule. V našem holčičím oddíle se tradičně začíná vést od čtrnácti, u kluků pak od patnácti; v tomto věku dostane dvojice nejschopnějších začínajících vedoucích novou družinu, pro kterou chystají každý týden schůzky, na začátku a na konci roku pak družinovou vícedenní výpravu, zároveň se mají podílet na přípravě oddílových i střediskových akcí a angažovat se v roverském kmeni. Ostatní, méně schopní členové družiny, jsou na tom obdobně, pouze dostanou nějakou družinu starších dětí nebo jsou po jednotlivcích přiřazení ke starším vedoucím, kterým chybí někdo do dvojice. Vzhledem k tomu, že je navíc záhodno, aby noví vedoucí jeli co nejdříve na rádcovský kurz, je téměř nemožné se po prvním půlroce nezhroutit a nevykašlat se na to, neboť takový nával nových povinností zvládnou přestát opravdu jen ti nejschopnější.
Náš nový oddíl bude věkově i genderově koedukovaný, bude mít dvě družiny mladších a dvě starších dětí. Protože naše družiny spolu rostou, děti nepřechází z jedné družiny do druhé, ale zůstávají v jednom kolektivu a společně s družinou přecházejí do skautské výchovné kategorie a pak do roverského kmene a do vedení, nemůže u nás fungovat tradiční rádcovský systém, kdy nejstarší z družiny pomáhají připravovat program a starat se o družinu. proto se pokusím předložit trochu jiný systém, který ověříme už v tomto školním roce, a případně ho budeme inovovat podle potřeb nových družin.
Takže: nejstarší družina skautů nebo skautek se bude na vedení pomalu připravovat dva roky dopředu. První rok to bude velmi nenápadné, na začátku roku vymyslíme pro každého nějakou funkci, kterou bude v družině zastávat (nástěnkář, kronikář, docházkář atp.) a budeme se snažit, aby děti měly dostatečný prostor a podporu při vykonávání těchto funkcí. Až si na plnění nových povinností zvyknou (což, jak si představuju, bude třeba kolem vánoc či v pololetí), přijde druhá fáze - začnou se podílet na přípravě programu. V průběhu druhého pololetí bude mít každý z družiny jednou na starost nějakou hříčku (akční vyblbovačku nebo něco na ten způsob, v délce cca 10 až 15 minut), s tím, že to klidně může být hra, kterou hrajeme ob dvě schůzky; cílem není hru vymyslet, ale zkusit zorganizovat a řídit.
V druhém roce v prvním pololetí přichází ztížení; tentokrát není cílem hru pouze zorganizovat, ale i vymyslet a případně připravit nějaký materiál, nicméně délka a náročnost hry zůstává pořád stejná. V průběhu roku také přichází drobná poučení o dramaturgii schůzky a v druhém pololetí velký úkol - každý si má připravit pro zbytek družiny jednu velkou hru/celou schůzku (přihlédnutí ke konkrétní družině a situaci), která nejenže bude zábavná, ale ostatní se na ní i něco naučí.
V tomto plánu se počítá s tím, že hlavně zpočátku bude potřeba mít vždycky připraven záložní plán, pomáhat dětem s realizací, uklidňovat ostatní, pokládat dotazy u vysvětlování pravidel, ale taky dávat realizátorům programu zpětnou vazbu a motivovat je do těchto aktivit.
V prvním roce vedení pak dostanou noví vedoucí družinu, ale s několika podstatnými rozdíly: zahajovací a zakončovací trojdeňák bude oddílový, takže se na něm budou ohledně programu podílet, ale nebudou si muset sami zajistit ubytování, jídlo, 18+ dozor a všecko ostatní zázemí; budeme mít oddílovou vizi a sepsané celoroční oddílové cíle, takže družinové cíle nebude potřeba plácat z ničeho, ale bude stačit konkretizovat a mírně upravit cíle oddílové; budou se podílet na přípravě oddílových akcí, ale na akcích střediska a mezioddílových akcích budou mít na starost maximálně jednotlivé programy (budeme však po nich chtít, aby se starali o svou svěřenou družinu, takže tam rozhodně budou mít co dělat); v roverském kmeni budou fungovat družiny, jejichž členové budou mít na starosti něco z přípravy, ale stále tam bude nějaký garant, který bude zajišťovat určitou sumu programu.
Poslední poznámka na konec: tento plán není dogma; každá družina je jiná a vyžaduje trochu jiný přístup, takže počítám s tím, že tento plán budeme upravovat a obměňovat; nicméně pro příští školní rok to plánujeme takhle zavést.