Bilbo

Z Gewiki
{{{2}}}Bilbo – Ladislav Pelcl[editovat | editovat zdroj]

Kolik ti je?

Už 28 let.

Já a skauting[editovat | editovat zdroj]

V kolika letech jsi se nechal zlákat skautingem?

Zlákat tehdy asi nebylo úplně to pravé slovo, ale v roce 1990, tedy v osmi letech, mě maminka přivedla do vlčácké smečky v Praze na Smíchově.

Co při tvém vstupu na skautskou stezku hrálo důležitou roli?

Novou zajímavou věcí pro mne byly výpravy a tábory, skauting mi přinesl také nové kamarády.

Kdy a jak dlouho jsi byl vůdcem oddílu (smečky, roje)?

Asi nejblíž tomu jsem byl, když jsem čtyři roky dost autonomně rádcoval družině, asi do roku 1997. Pak už jsem se začal věnovat roverskému kmeni a později střediskovým akcím, na vedení oddílů se podílím spíš už jen jejich směrováním.

Kdy a kde jsi skládal vůdcovskou zkoušku?

V roce 2002 na pražském vůdcovském kursu.

Jaké kurzy a lesní školy jsi absolvoval a kdy?

Čekatelský kurs Prahy 5 v roce 1999, VK Prahy 2002, ILŠ Gemini 2004, Mušku 2004. Z posledních seminářů pak třeba Jak psát projekty 2006 nebo "Učit nebo naučit?" 2007.

Na kterých vzdělávacích akcích jsi působil jako člen týmu?

Okresní čekatelské kursy, VK Na Míru Prahy 5, Gemini 2005–2008, Skautská personalistika 2006.

Jaké jiné funkce jsi ve skautingu (v Junáku) zastával, kdy a jak dlouho?

Něco jsem už zmínil; dál jsem myslím asi nejvíc udělal ve funkci vedoucího střediska, ve které jsem byl od roku 2003 do 2010, a kde i do budoucích let je řada zajímavých výzev. V letech 2006–2009 jsem byl předsedou okresu Praha 5, kde máme schopnou partu pro pořádání super akcí : ) Jako místopředsedy PRJ se mě dost týká i dění ve skautské Praze. A jsou tu ještě i nějaké ty více či méně krátkodobé týmy různých akcí a projektů, které se starají o dokonalé využití mého volného času.

V druhé půlce roku 2009 pak přibyla funkce organizačního zpravodaje VRJ, což je sice spousta práce (proto je to taky zaměstnání) ale člověk se pořád učí něco nového : )

Jaký je tvůj důvod, proč jsi dosud zůstal skautingu věrný?

Je jich asi hodně. Líbí se mi ten nápad nebo myšlenka; mám hodně skautů kamarádů; daří se mi dělat věci, které jsou k něčemu dobré, z čehož mám i pocit určité seberealizace. Vlastně si nedokáži úplně představit život bez něj; rok jsem byl v USA a chyběly mi výpravy do hor, potřeboval jsem vědět, co se děje s oddílem.

Já a Gemini[editovat | editovat zdroj]

Kdy a v jaké pozici jsi se poprvé setkal s Gemini?

Zúčastnil jsem se Gemini 2004 jako Pollux.

Proč se na Gemini vracíš?

Po jeho konci jsem se stal členem týmu. Na Gemini se mi zalíbil přátelský tým instruktorů a jeho způsob práce – opravdový a založený na cílech a prostředcích. V roce 2009 jsem si dal pauzu, v roce 2010 jsem se na rok vrátil a teď si dávám další přestávku.

Co budeš mít hlavně na starosti?

Byl jsem nějakou dobu šéf Castortýmu a pak Polluxtýmu, což bylo obojí dost zajímavé.

Nač se při tom těšíš a čeho by ses naopak nechtěl při tom dočkat?

Těším se, že to i letos Castorům a Polluxům dobře půjde - dozvědí se to, co potřebují a zažijí přitom skvělé věci ; )

Jakou radu máš pro účastníky Gemini?

Nebojte se nové vůdcovské zkoušky. Naučte se spát rychle, nebo si s sebou aspoň v létě vezměte oblíbený zdroj kofeinu. Ale hlavně ke všemu přistupujte pozitivně.

Já mimo skauting[editovat | editovat zdroj]

Jaká je tvoje „civilní profese“ – a jak jsi se na ní připravoval

V letech 2006-2009 jsem zkusil učit na gymnáziu (informatiku), což byla docela zajímavá zkušenost : ) Zlehka se ještě trochu zabývám programováním webových aplikací a počítači a internetem vůbec; hlavně mám svůj internetový server, na kterém běží třeba i Gewiki. Nicméně teď pracuji v Kanceláři ústředí Junáka jako organizační zpravodaj VRJ (a starám se také o strategickou prioritu Personalistika, plus informační technologie - jako třeba skautIS nebo skautské internetové servery). Do roku 2009 jsem studoval informatiku na VŠE v Praze v navazujícím inženýrském studiu.

Komu nebo čemu se ještě věnuješ kromě své práce a skautingu?

Dost se mi to prolíná, ale za zmínku ještě stojí cestování – rád se podívám jednou za rok tak na měsíc pryč jen s batohem a stanem (Skotsko, Turecko, Kyrgyzstán, Gruzie, Ázerbájdžán, Maroko, Arménie). V roce 2008 jsme zase vyrazili na kratší roverskou expedici do Norska. Naposledy to pak byl Írán v roce 2009 s výstupem na pětitisícovou sopku Damávand a Jihoafrická republika v 2010.

Tvůj oblíbený sport?

Nemůžu říct, že bych měl sport vyloženě rád a aktivně sportoval, ale rád si zahraju softball, vyjedu na běžky nebo na kole.

Tvůj oblíbený druh hudby?

Sám na kytaru hraju nejraději Nohavicu, Chňapíka nebo Známku punku, ale jinak mám rád strašně moc věcí a není to jeden druh... Od Novosvětské přes Prodigy a Rammsteiny, R. E. M., Morcheebu, Ohm square, Ecstasy of St. Theresa, Guano Apes, Support Lesbiens, Bon Jovi až třeba k Asonanci, Klíči nebo U2. Aktuálně na last.fm : )

Tvoje oblíbené knížky?

Naposledy jsem měl víc času na čtení knížek ve čtvrťáku, tehdy se mi knížky zároveň nejvíc líbily – tedy autoři 20. století – Hemingway, Remarque, Hrabal, Kundera, Waltari, Orwell. Z těch méně uznávaných a známých se nejraději vracím k Neuromaceru od Williama Gibsona a Sáze o Zaklínači od Andrzeje Sapkowského.

A co nějaké filmy?

Ještě několikrát se určitě chci podívat na Casablancu a vychutnat si skvělé dialogy. Z těch českých mám rád Samotáře. Líbili se mi také poslední dva Bondové - Casino Royale a Quantum of Solace. Ale tohle jsou jen takové špičky ledovců.

Ostatní o Mně[editovat | editovat zdroj]

Kdyby Bilbo nebyl člověk, byl by…

Kdyby Bilbo nebyl člověkem, byl by zvíře v rytířském brnění a to Pásovec devítipásý. Je to roztomilé zvíře, které přežilo období dinosaurů. Neustále cestuje a zabydluje se v nových územích : ) Tělo pásovce chrání pevný pancíř připomínající brnění, takové kostěné šupiny spojené rohovinovou kůží. Proto se dokáže utkat s každým nepřítelem a málo kdo ho porazí. Přes den není moc aktivní : ), ale v noci ožívá a užívá si života. Za pochoutku považuje žížaly a nic ho od tohoto dobrého jídla neodradí.

Napadá vás něco dalšího nebo jiného? Napište : )

Kontakt[editovat | editovat zdroj]

Když budete něco potřebovat, ozvěte se:

  • e-mailem: ladislav@pelcl.cz
  • telefonem: 777 21 26 33
  • po ICQ: 36366729
  • na Skype: laddobar (po domluvě)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Neznáte-li, doporučuji podívat se na: