Stávající oddílový vedoucí odmítá uvažovat o jakémkoli výchovném plánu nebo výchově celkově (přesto je pro oddíl cenný jinými vlastnostmi). Jak to s ním řešit – má to smysl?

Z Gewiki
Verze z 31. 7. 2008, 22:35, kterou vytvořil Šarp (diskuse | příspěvky) (opravy překlepů)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Stávající oddílový vedoucí odmítá uvažovat o jakémkoli výchovném plánu nebo výchově celkově (přesto je pro oddíl cenný jinými vlastnostmi). Jak to s ním řešit – má to smysl?


Rozhodně má smysl to řešit. Přístup by se měl odvíjet od toho, k čemu jej při plánování potřebuji (je to hlavní vůdce oddílu?) a jeho osobnosti (Je spíše realizátor než plánovač? Nebo je dotahovač, který vybruslí z každé svízele a dokončí, co je třeba?).


Obecně lze říci, že plánování je dobré začít cíli. To je však pro řadu z nás to nejsložitější na celém plánování, a tak se do něj raději nepouštíme vůbec. Toto lze tak trochu obejít tím, že si určíme, co vlastně chceme plánovat. Dobré je zpracovat nejdříve ty největší akce a když je zvládnete, tak se postupně přesunout k těm drobnějším záležitostem.

Doporučuji začít s půlročním-ročním kalendářem akcí - ten asi sestavuje bez protestů každý. Chce to však nezastavit se jen u určení termínů, ale začít i tak trochu povídat o tom, že tato výprava bude Vánoční a pojedeme někam na hory, ta v září ještě za tepla pod převisy, atd. Od tématického ladění výprav je to již kousek k tomu, co všechno vlastně budeme chtít na dané výpravě dělat ~ respektive, co hlavně budeme potřebovat (papírové koule, mapu skal, nějaké to lano a sedáky, atd.). No a teď je potřeba si chopit trochu iniciativy a vzít si přípravu výpravy na starost.

Příští schůzku pak přijít s hotovou věcí: odjezd, příjezd a hlavně výpravu využijeme k tomu, abychom v září upevnili fungování družin - v dané oblasti je hodně převisů blízko sebe, takže první noc bude spát každá družina zvlášť; dále chceme nadělit nějaký dobrý zážitek, aby si kluci o výpravě povídali a měli chuť jet na další - součástí bude boj o vlajky (zábava) ale též slaňování 10-20 metrů vysoké horské stěny, atd. Nejlépe mít ještě připravenou tabulku s rozdělením úkolů mezi vedoucí (na příklad si připravit hry či úkolu pro první družinový večer x netradiční pravidla boje o vlajku x hra na rozděleni družinových rolí x atd. )


Pokud se výprava povede a na konci dotazníčkem zjistíte, zda jste cíle splnili - všichni se těší na další výpravu, ještě ve vlaku si povídají, jak se jim klepala kolena, někdo již vypracovává zápis do kroniky... tak máte vyhráno. Protože připravit další výpravu plánovaně bude mnohem snažší, zejména pokud dobře zapojíte vašeho oddílového vedoucího. No a pokud máte takový úspěch s výpravami, tak co si nepřipravit i nějaký celoroční plán jak, kdy, koho a k čemu vychovávat? ;-) A co teprve tábor!


Zpet na Agora