Hodnoty
Katedra hodnoty
Předkládáme několik úryvků ze Stanov, abys mohl/a přemýšlet nad skautingem. V létě se budeme o tyto základy opírat.
Můžou ti k tomu pomoci níže uvedené otázky. Není třeba, abys nám odpovědi posílal/a, ani si nebudeme dělat v létě čárky, kdo odpověděl a kdo ne. Pokud si ale na ně uděláš čas a napíšeš si třeba pár poznámek, povedou se nám společné debaty a rozhovory v létě snáz. Je to výzva, je to na tobě. Dělejme Svět lepší skrze skauting.
Vaše katedra Hodnoty
Podpůrné otázky:
- Co pro tebe znamená poslání Junáka? Dokážeš ho uvádět v (svůj) život?
- Jak vnímáš jednotlivé principy? Jak je předáváš klukům a holkám v oddíle?
- Je skautský slib jednorázovým aktem?
- Čím je pro tebe skautský zákon aktuální?
- Proč mám skauting jasně definovanou skautskou výchovnou metodu?
- Pomáhá mi (nebo: dovedu si představit, že by mi pomohlo) vědomí skautského poslání, principů, ... v každodenním životě? Jak?
Poslání Junáka:
Junák – český skaut, z. s. je dobrovolný, nezávislý a nepolitický spolek, jehož posláním a účelem je – v souladu s principy a metodami stanovenými zakladatelem skautského hnutí Robertem Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu A. B. Svojsíkem – podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí; jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce; sobě samým; bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě. (Stanovy Junáka, čl. 1)
Principy:
Skautské hnutí je založeno na třech základních principech:
- povinnost k Bohu, chápaná jako povinnost hledat a respektovat v životě vyšší hodnoty než materiální
- povinnost vůči ostatním, chápaná jako věrnost své vlasti, která je v souladu s úsilím o mír, snaha o vzájemné pochopení a spolupráci mezi lidmi, národy a různými sociálními skupinami; je pojata jako závazek účastnit se na rozvoji společnosti, jako úcta a láska prokazovaná bližním a přírodě;
- povinnost vůči sobě, chápaná jako odpovědnost za rozvoj sebe sama.
(Stanovy Junáka, čl. 6)
Slib a zákon
Skautský slib zní: „Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe: sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době, plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti i bližním.“ Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem: „K tomu mi pomáhej Bůh.”
Skautský zákon zní:
- Skaut je pravdomluvný.
- Skaut je věrný a oddaný.
- Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.
- Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.
- Skaut je zdvořilý.
- Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.
- Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců.
- Skaut je veselé mysli.
- Skaut je hospodárný.
- Skaut je čistý v myšlení, slovech i skutcích.
Dívky a ženy používají znění v ženském rodě.
(Stanovy Junáka, čl. 7, čl. 8)
Skautská výchovná metoda (SVM)
Závazně charakterizuje skautskou výchovu. Je založena na sedmi základních prvcích, které dohromady tvoří vnitřně provázaný, nedělitelný systém:
- Slib a zákon – skautská výchova je především sebevýchovou, v níž klíčovou roli hraje upřímný dobrovolný závazek snažit se žít podle skautských principů. Složením slibu se skaut hlásí k hodnotám, stejně jako ke společenství, se kterým tyto hodnoty sdílí. Zákon mu pomáhá tyto hodnoty nacházet v každodenním životě. Slib a zákon je tak základní oporou jeho duchovního života.
- Učení se zkušeností – skautská výchovná metoda se opírá o vlastní aktivitu a činnost; vychází z přesvědčení, že člověk se nejlépe něco naučí tím, že to dělá; že znalosti, dovednosti i postoje si osvojí nejlépe za pomoci vlastních prožitků a zkušeností. Z této zásady není vyjmuta ani výchova mravní; skauting neusiluje jen o to, aby člověk nebyl špatný; usiluje o to, aby dobro činil. Proto je součástí skautské sebevýchovy i zásada vykonat každý den alespoň jeden dobrý skutek. Rovněž výchova k odpovědnosti vůči druhým vychází z činů: ze skutečné služby společnosti a bližním.
- Družina – skauting klade důraz nejen na výchovu všestranně rozvinutého člověka; klade důraz i na jeho roli sociální, na schopnost být platným a odpovědným členem společenství. I proto se skautská výchova odehrává především v malé, přirozené skupině vrstevníků, která představuje pro mladého člověka citové zázemí stejně jako výzvu jeho rozvíjejícím se sociálním dovednostem a umožňuje lépe odhalit jeho silné stránky a uplatnit je ve prospěch celku.
- Symbolický rámec – výchova mladých lidí je účinná, jen zaujme-li je a hovoří- li k nim jazykem, kterému rozumí a který je oslovuje. Skauting proto používá her, příběhů, symbolů a vzorů, které jsou pro mladé lidi přitažlivé, inspirativní a obohacující; tím jim přibližuje i hodnoty, z nichž skauting vychází.
- Příroda – pro skauting je příroda nejen nejpřirozenějším výchovným prostředím; je i předmětem zájmu, péče a ochrany; stejně, jako je zdrojem citového a duchovního rozvoje.
- Program osobního růstu – skauting usiluje nejen o to, nabídnout pestrý a přitažlivý program mladým lidem každé věkové kategorie; podporuje i všestranný individuální rozvoj každého člena založený na jeho vnitřní motivaci a její podpoře.
- Dospělí průvodci – dospělí ve skautingu hrají roli průvodců mladého člověka, tedy těch, kteří mu nejen ukazují cestu, ale také mu pomáhají, podporují jej a povzbuzují; to vše s respektem k jedinečné lidské bytosti, která dříve nebo později musí za svou cestu převzít plnou odpovědnost.
(Stanovy Junáka, čl. 9)
(Výše uvedená znění skautského poslání, principů, slibu a zákona a skautské výchovné metody naleznete ve Stanovách naší organizace.)
Katedra hodnoty v roce 2016 poznáte v tomto složení:
- Waliča - Ivona Kuřilová (ivona.kurilova@seznam.cz)
- Anička - Anna Čechová (anina.cech@gmail.com)
- Evička - Eva Měřínská (eva.merinska@skautka.cz)
- Vrána - Petr Pavlok (vrana@blanik.info)
- Bětka - Alžběta Rejtmajerová (arejtmajerova@seznam.cz)