Činovnický slib

Z Gewiki
Verze z 4. 1. 2016, 19:49, kterou vytvořil Vrána (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

»Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe,
sloužit výchově mládeže v duchu skautského slibu a zákona.«

Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem:

»K tomu mi pomáhej Bůh.«


Význam činovnického slibu[editovat | editovat zdroj]

Pár slov o významu činovnického slibu. Zde je obšírný podklad k Soubor:DZ Cinovnicky slib STA2014.doc . Je to sice právnický text, ale dost jsou z něj zřejmé ty důležité myšlenky, které zde zkouším shrnout:

Poslání Junáka a role vůdce

  • Role činovníka/vůdce je v něčem odlišná od role prostého člena
    • Rozdíl je v samotném poslání Junáka a skautingu: zatímco člen přichází do Junáka zejména proto, aby došel svého vlastního rovoje (viz čl. 1 Stanov), tedy aby přijímal plody toho, co skauting nabízí (tedy je v roli příjemce, konzumenta, obdarovaného, klienta, vedeného), naopak vůdce je tím, kdo toto poslání naplňuje, kdo stojí na té aktivní straně procesu obdarování.

Zamlžení z dezinterpretace skautské výchovné metody

  • Ve skautingu je toto někdy zamlžené, protože skautská metoda (!) výrazně počítá s aktivní a trochu autonomní rolí člena a družiny a počítá s rolí vůdce jako spíše průvodce než velitele (tj. děti žijí životem v družině, tím se učí, vůdce to lépe jen usměrňuje a podporuje, než vytváří) ... jenže toto zamlžení (a pár daších důvodů) přesto nemění ten "o level obecnější" pohled, že i přesto je vůdce tím, kdo převzal Baden-Powelovu myšlenku a snaží se ji realizovat vůči členům-dětem.

SVM - síla a riziko

    • Bývá citován Robert Baden-Powell 'Skauting je hra o vysokou sázku...' , což se zpravidla chápe, jako hra o možné veliké vítězství: skauta vstupujícího do společnosti jako ušlechtilejší člověk. Ale neméně vážná je druhá interpretace ... že je i hrou, při které se toho dá snadno a neobyčejně mnoho pokazit ... totiž člověk.
    • Síla skautingu v sobě nese mj. též vyhraněnou a nebezpečnou metodu: provozujeme s dětmi činnosti fyzicky nebezpečné a psychicky ba i duchovně vypjaté ... což je část ceny za efektivitu této metody ... tím vyšší ale má být naše odpovědnost.
    • Máme se pro to riziko vzdát skautingu? Ne, a řešení lidské společnosti vlastní existuje: ve společnosti, když někdo je nadán zvláštní mocí, nad kterou nelze mít vposledku kontrolu, se zvlášť zavazuje - často právě slibem. Proto slib poslanců, prezidentů, přísaha vojáků ve zbrani, slib svědků u soudu, slib profesionálů, advokátů, Hyppokratova přísaha lékařů ...

Zranitelnost dítěte

  • Další specifikum je v tom, že děti jsou (přes všechnu důvěru) nezralé, zranitelné, vyžadují péči a směrování ... a je-li jim dáno, nekriticky přijímají autoritu, nemohou se bránit proti nerůznějším formám špatného vedení (málokdy jde o zneužití ve fyzickém smyslu, spíše hrozí špatné, pomýlené, zmatené ...vedení ... uplatnění autority špatně, zneužití závislosti k budování ega, předávání myšlenek cizích skautingu ... nezajištění péče o duševní bezpečí, třeba před šikanou ... ... viz dialog Old Shatterhanda s umírajícím Kleki-Petrou)

Jednání implikující odpovědnost

    • Člověk sám sebe definuje jako osobnost nadanou vůlí a svědomím : kdekoliv člověk JEDNÁ, nese ODPOVĚDNOST za toto jednání .... jedná-li vůdce ... tj. naplňuje-li poslání skautingu aktivně ... a je-li vybaven faktickou a těžko zvenčí kontrolovatelnou mocí nad dětmi (ale i třeba ve smyslu právním -- o všem v Junáku rozhodují, na sněmech hlasují činovníci, nikoliv členové) ... pojmově nese odpovědnost .

Pohled rodičů, společnosti

  • Z pohledu rodičů, společnosti, státu, kteří nám důvěřují, svěřují nám to nejcennější, financují nás ... je tato odpovědnost zcela nepochybná ... jim totiž se vůdce zodpovídá

Vztah

  • Kdekoliv vstupujeme do vztahu ... vydává se nám druhý. Platí to i ve skautingu: padne-li vůdce do propasti, padají ti, které vede s ním. Oni to nevědí, on to ví. A podle toho musí volit svou cestu. Proto liška Malému princi šeptá "Neseš odpovědnost za to, cos k sobě připoutal ..." ... a naší odpovědí je


Konkluze : Slib činovníka

  • Činovnický slib tuto odpovědnost vystihuje. Junák žádá, aby v určitém, byť do určité míry symbolickém, momentu nastupující činovník přijal tuto odpovědnost, jasným a veřejným rozhodnutím ... složením činovnického slibu :
 (30) Činovníci skládají slib ve znění: 
 „Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe, sloužit výchově mládeže 
 v duchu skautského slibu a zákona.“ Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem: „K tomu mi pomáhej Bůh.”
 _
 čl. 30 Stanov spolku Junák – český skaut, 
 schválených XIV. Valným sněmem Junáka v Litomyšli dne 29. 3. 2014

Vrá 2015-04-08


Skautský svět 2015/01 - Evi[editovat | editovat zdroj]

Co nám dává činovnický slib. A co bere?


Nový činovnický slib nemusí být jen formalitou a nutností. Můžeme jej brát i jako příležitost.

 “Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe, soužit výchově mládeže v duchu skautského slibu a zákona.” 
 Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem:   “K tomu mi dopomáhej Bůh.”
 (Stanovy Junáka - čl. 30)

Nové znění stanov předpokládá, i když ne evidentně, že činovnický slib nahradí dosavadní vůdcovský. Taková úvaha mi přijde nejen rozumná, ale i pocitově správná. Ve skautském hnutí je každému, kdo se k němu hlásí, vlastní skautský slib. Je základní podmínkou pro to, stát se skautem. Pokud se stanu činovníkem, dostávám do rukou navíc práva a pravomoce, které mi dávají jistou moc nad řadovými členy. Je to zároveň zodpovědnost a vědomí důvěry těch, kterým prokazuji službu. Takový postoj a vztah vyjadřují v profesních slibech například lékaři nebo soudci. V čem se činovnický slib liší od vůdcovského a proč ho má nahradit? Jemnou nuancí formulace je určen nejen těm, kteří se věnují přímo dětem, ale všem činovníkům Junáka, protože ti všichni svým konáním výchovu skautů a skautek ovlivňují. Skládat činovnický slib mi přijde jako skvělá možnost potvrdit své rozhodnutí služby.


Skládejme slib i opakovaně

Na otázku, kdy a jak slib skládat odpovídá novela organizačního řádu: obvykle při převzetí první funkce a obvykle slavnostním způsobem. Čas jistě ukáže, jak která organizační jednotka slib uchopí. A jak to bude s vůdcovským slibem? Bylo by absurdní zakazovat např. vůdcovským lesním kurzům tento slib používat. Chápu, že jej mohou vnímat jako zásadní dramaturgický moment celé akce. Dovedu si představit, že jej vymění za činovnický slib. Dovedu si představit i to, že skaut se složenou vůdcovskou zkouškou jej při přijetí funkce složí opakovaně. Nevnímám to jako devalvaci slibu, ale opětovné vyslovení a uvědomění si toho, co nesu, co mám ve svých rukách. Sama jsem skládala vůdcovský slib v petřínských zahradách po úspěšném složení vůdcovské zkoušky. A po zvolení do funkce střediskové vedoucí jsem v roce 2004 s novou střediskovou radou skládala vůdcovský slib - mírně upravený - znovu. Přišlo mi to podstatné.


Přijměme jej za svůj

V porovnání se skautským slibem může činovnický znít možná banálně, respektive samozřejmě. Ale vidím v něm stejně důležitou hloubku, která je třeba čas od času říci nahlas. Možná se opakované skládání činovnického slibu při každých volbách, každém jmenování může stát pěknou obnovou příslušnosti ke skautským myšlenkám před svědky. Skládání takového slibu může být pěkným rituálem i pro kluby oldskautů, které se ke skládání skautského slibu už tak často nedostávají. A i kdybychom si na očividné skládání činovnického slibu nezvykli, jsme jím dle stanov tak jako tak vázáni. Přijměmě činovnický slib, mluvme o něm stejně jako o skautském a vezměme ho za svůj. To nám přeji.


Eva Měřínská - náčelní