Činovnický slib

Z Gewiki
Verze z 8. 4. 2015, 11:51, kterou vytvořil Vrána (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „ <div style="font-size: 1.4em; line-height: 200%; font-style: italic; text-align: left; font-weight: bold; margin: 30px 30px 30px 30px; color: steelblue;">…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

»Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe, sloužit výchově mládeže v duchu skautského slibu a zákona.«

Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem:

»K tomu mi pomáhej Bůh.«


Význam činovnického slibu

Zde je podklad k Soubor:DZ Cinovnicky slib STA2014.doc . Je to sice právnický text, ale dost jsou z něj zřejmé ty důležité myšlenky, které zde zkouším shrnout:

  • role činovníka/vůdce je v něčem odlišná od role prostého člena
    • rozdíl je v samotném poslání Junáka a skautingu: zatímco člen přichází do Junáka zejména proto, aby došel svého vlastního rovoje (viz čl. 1 Stanov), tedy aby přijímal plody toho, co skauting nabízí (tedy je v roli příjemce, konzumenta, obdarovaného, klienta, vedeného), naopak vůdce je tím, kdo toto poslání naplňuje, kdo stojí na té aktivní straně procesu obdarování.
  • ve skautingu se toto totiž zamlžuje, protože skautská metoda (!) výrazně počítá s aktivní a trochu autonomní rolí člena a družiny a počítá s rolí vůdce jako spíše průvodce než velitele (tj. děti žijí životem v družině, tím se učí, vůdce to lépe jen usměrňuje a podporuje, než vytváří) ... jenže toto zamlžení (a pár daších důvodů) přesto nemění ten "o level obecnější" pohled, že i přesto je vůdce tím, kdo převzal Baden-Powelovu myšlenku a snaží se ji realizovat vůči členům-dětem.
    • síla skautingu v sobě nese mj. též vyhraněnou a nebezpečnou metodu: provozujeme s dětmi činnosti fyzicky nebezpečné a psychicky ba i duchovně vypjaté ... což je část ceny za efektivitu této metody ... tím vyšší ale má být naše odpovědnost
  • Další specifikum je v tom, že děti jsou (přes všechnu důvěru) nezralé, zranitelné, vyžadují péči a směrování ... a je-li jim dáno, nekriticky přijímají autoritu, nemohou se bránit proti nerůznějším formám špatného vedení (málokdy jde o zneužití ve fyzickém smyslu, spíše hrozí špatné, pomýlené, zmatené ...vedení ... uplatnění autority špatně, zneužití závislosti k budování ega, předávání myšlenek cizích skautingu ... nezajištění péče o duševní bezpečí, třeba před šikanou ... ... viz dialog Old Shatterhanda s umírajícím Kleki-Petrou)
    • člověk je tvor nadaný vůlí a svědomím : kdekoliv člověk JEDNÁ, nese odpovědnost za toto jednání .... jedná-li vůdce ... tj. naplňuje-li poslání skautingu aktivně ... a je-li vybaven faktickou a těžko zvenčí kontrolovatelnou mocí nad dětmi (ale i třeba ve smyslu právním -- o všem v Junáku rozhodují, na sněmech hlasují činovníci, nikoliv členové) ... pojmově nese odpovědnost .
  • Z pohledu rodičů, společnosti, státu, kteří nám důvěřují, svěřují nám to nejcennější, financují nás ... je tato odpovědnost zcela nepochybná ... jim totiž se vůdce zodpovídá
  • Činovnický slib tuto odpovědnost vystihuje. Junák žádá, aby v určitém, byť do určité míry symbolickém, momentu nastupující činovník přijal tuto odpovědnost, jasným a veřejným rozhodnutím ... složením činovnického slibu :
 (30) Činovníci skládají slib ve znění: 
 „Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe, sloužit výchově mládeže 
 v duchu skautského slibu a zákona.“ Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem: „K tomu mi pomáhej Bůh.”
 _
 čl. 30 Stanov spolku Junák – český skaut, 
 schválených XIV. Valným sněmem Junáka v Litomyšli dne 29. 3. 2014

Vrá 2015-04-08