Vzk/Hodnoty K6

Z Gewiki
< Vzk
Verze z 25. 11. 2007, 13:41, kterou vytvořil Spalek (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Znění kompetence:

Vede děti ke vnímání a uznání hodnoty přírody a kultivuje jejich vztah k přírodě.

Upřesnění obsahu kompetence:

Jedním z úkolů vůdce je kultivovat vztah svých svěřenců k přírodě. Základním předpokladem je, aby vůdce sám uměl přemýšlet o svém vztahu k přírodě. Prvním cílem této kompetence je tedy přimět každého k zamyšlení, co pro něho znamená příroda a k ujasnění si svých postojů. Uvědomíme-li si svůj vztah a postoj k přírodě, snáze se pak budeme rozhodovat v konkrétních situacích, naše výchovné působení v této oblasti bude mít jasný základ, budeme věrohodnější a přesvědčivější.

Život ve skautském oddíle se podílí na formování vztahu dětí k přírodě a vůdce má příležitost tento vztah pozitivně ovlivnit. Druhým cílem této kompetence je uvědomit si, čím jsou formovány postoje dětí a jejich vztah k přírodě, a umět toho využít ve prospěch dětí při naší výchovné práci.

Pravděpodobně nejúčinněji ovlivňují postoje vlastní zážitky a osobní příklad vůdce nebo vrstevníků. Určitou roli mají znalosti, ale k formování postojů přispívají spíše nepřímo (znalosti můžou pomoci k tomu, že z nějaké činnosti mají děti silnější zážitek a ten už postoj ovlivnit může. – např. uvidím-li louku s krásnými orchidejemi, má z toho silný zážitek, vím-li, že tyto orchideje jsou velmi vzácné a skoro nikde jinde u nás nerostou, může být můj zážitek silnější).

Minimální úroveň:

Vysvětlit, jak vnímám svůj vztah k přírodě.

Vědět, co ovlivňuje postoje dětí a jejich vztah k přírodě, a umět to výchovně využít.



Doporučení k dalšímu osobnímu rozvoji uchazeče:

Uvažovat, jak lidé vnímají přírodu a jakou hodnotu pro ně může mít.

Přečíst si nějakou knihu o vztahu přírody a člověka (např. E. Kohák – Zelená svatozář nebo Al Gore – Země na misce vah), uvažovat o jejím obsahu. Umět o svém vztahu k přírodě debatovat s dětmi v oddíle.



Poznámky:



Doporučená literatura: