Odměny a tresty

Co se týče trestů, tak to je v mém případě složitější, protože u nás ve kmeni zpravidla netrestáme ani nijak neodměňujeme. Snažíme se, aby každý sám sobě byl "četníkem". Ve výsledku to celkem funguje. Neřešili jsme žádné problémy spojené s chováním nebo vztahy ve kmeni. Proto nemůžu mluvit o žádné čerstvé zkušenosti. Zkusím si proto rozpomenout, jak to probíhalo v mém předchozím skautském oddíle.

Byl zde klasický zvyk - za sprosté slovo si dá dotyčný deset dřepů. Bohužel tento systém měl dva zásadní problémy:

  1. Vedoucí ho nedodržovali. Třebaže vedení nijak sprostě nemluvilo, občas jim to ulítlo, ale deset si nedali.
  2. Druhý problém nejspíš měl kořeny v tom prvním - pouze někteří členové si těch deset opravdu dali a ti, kteří mluvili nejsprostěji ze všech to naopak ingorovali a bylo velmi obtížné je k tomu přinutit.

Další tradiční trest byla voda na 13 a dával se za prohřešky při nástupu. Princip byl v tom, že se trestaný musel do třinácti vteřin dostat do přehrady. Bohužel se nejvíc praktikoval v době horkého léta, takže brzy se začali členové snažit o to, aby jim byl tento trest udělen.

Osobně nemám moc žádnou zkušenost dávání nějakého výjímečného trestu. Také jsem se obecně snažil vyhnout fyzickým trestům - klikům, dřepům apod. Většinou jsem viníky na místě okřikl či něco takového a potom se snažil si s nimi při nejbližší příležitosti o prohřešku promluvit. Do oddílu chodil jeden kluk, který byl typický provokatér. S ním jsem měl podobných rozhovorů opravdu hodně. Vždycky jsem jim snažil říct, co podle mně (ne)měli dělat a zeptal jsem se jich, proč se chovali zrovna tak, jak se chovali. Většinou došlo k nějaké (d)omluvě a v nejbližší době se prohřešek moc neopakoval (co vím). Konkrétní situaci si nyní nevybavuji.

Odměny jsme nidky moc nevedli. Nejčastěji ústní pochvala hned po odměnyhodném činu. Nikdy jsme nedělali vyzdvižení nějakého činu na nástupu či obdobnou veřejnou pochvalu.

Pozorování

Na pozorování jsem si vybral nového člena, který do oddílu přišel v listopadu minulého roku, říkejme mu třeba Karel. Karel neměl žádné vazby na naše středisko a našel si náš kmen přes naše internetové stránky (což nás velmi potěšilo, protože to znamená, že k něčemu jsou :-) ). Vybral jsem si jej právě kvůli tomu – přišel do naší skupiny úplně z venku.

Karlovi bude v létě 17 let. Je průměrné postavy – výška, šířka, nijak nevyčnívá – ani vzhledem, ani stylem oblékání, ani vystupováním.

Nejprve bych napsal, proč si myslím, že do našeho kmene začal chodit. V současné době studuje v prvním ročníku jisté nejmenované SŠ. V prváku je proto, že přestupoval na jinou školu, protože na předchozí se stal obětí (kyber)šikany. Blíže jsem se jej na to neptal, necítil jsem se schopný mu případně poskytnou nějakou pomoc. Řekl bych, že na nás narazil proto, že hledal nějakou novou partu kamarádů.

Opravdu se snaží zapadnout do našeho kolektivu. Byl na skoro každé kmenové akci. Nemyslím si ale, že by byl hodně sociálním člověkem. Velmi pěkně se s ním hovoří, ale sám těžko hovor začíná. Do řeči se s ním dává hlavně vedení, protože se ho aktivně snažíme zapojit do kolektivu. S „normálními“ členy se, až na jednu výjimku, moc nebaví. Možná to je tím, že hledá přátele spíš mezi staršími, než-li mezi vrstevníky a mladšími.