Gemini 2016/Pozorování/Pardál

Z Gewiki
< Gemini 2016
Verze z 24. 7. 2016, 14:56, kterou vytvořil Pardál (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Pozorování
Pro své pozorování jsem se rozhodl vybrat si 16-ti letého rádce jedné z našich dvou družin. Jeho bratr je můj oddílový podrádce a on sám byl členem družiny, ve které jsem dělal podrádce a tak tomu bylo i ve vlčatech, i když tam jsme se potkali jen krátce. Pro zachování anonymity budu používat jen jeho přezdívku – Schwanz, kterou získal už ve vlčatech.
Rozhodl jsem se ho pozorovat z důvodu zjištění jeho motivace k vedení družiny, hlubšímu zjištění, jak mu rádcování jde a další prací s našimi rádci, které bych se chtěl dále věnovat, protože si myslím, že máme v oddíle mezery.
Schwanz je hubenější postavy, ale nedá se říct, že by byl jen „kost a kůže“, aktivně žádný sport nedělá, ale sportovat „rekreačně“ ho baví, proto např.: ve fotbale, lakrosu, nebo dalších aktivitách patří k těm lepším z oddílu. Na schůzky chodí převážně pěšky, domů se občas sveze se zástupcem vedoucího, protože bydlí na stejné ulici, teď v létě jezdí s bratrem na schůzky na kole. V běžném životě, kdy ho nejčastěji potkávám odpoledne při návratu ze školy, chodí slušně oblékaný, učesaný a oholený, bez nějakých módních výstřelků či „šíleností“ – košile/tričko + rifle. To samé platí i o skautských akcích, na které chodí nejčastěji v maskáčích. Nepomatuji si od něj stěžování na to, že si např. něco zašpinil a podob. Má standartní vybavení ve střední cenové kategorii. Věcí si váží a dává si na ně pozor. Prostě takový slušný 16-ti letý kluk, který je z dobré a zajištěné rodiny.
V září nastoupil do prvního ročníku čtyřletého gymnázia v Moravských Budějovicích. Co jsem od něj o škole slyšel, tak je na tam spokojený a známky má kolem dvojek. K jeho koníčkům patří počítač a technika. Co ho naprosto nezajímá je lední hokej, o fotbale něco ví, ale cíleně si o něm informace nezjišťuje a to platí i o ostatních sportech. Spíše se zajímá o novinky z oboru IT různé nové aplikace (např. mi říkal o nové aplikaci Hranostaje na android, s kluky z oddílu se baví o novinkách ve světě počítačových her, a o tom, kdo co už hrál…). Je manuálně zručný, „nebojí se vzít do ruky kladivo“, ale občas mu musí někdo poradit, jak by to šlo udělat lépe. Úplně nevyniká v jemné motorice – např. když jsme vystřihovali vánoční ozdoby na okno, a při jeho postavě není ani nejsilnějším klukem z oddílu, ale je pracovitý a svědomitý.
Dle mého názoru se jedná o schopného rádce, který na schůzky chodí rád a včas, program má připravený a pravidla her a aktivit má stručně napsané v deníku a aktivně s ním pracuje. Myslím, že jeho motivace je spíše vnitřní než vnější, "skautování" ho baví a dává mu příležitost uplatnit své schopnosti a také možná z jistého pocitu zodpovědnosti, že se dostal do rádcovského věku a není tam nikdo jiný, kdo by tu družinu za něj vedl. (Zde je nutné podotknout, že schůzky máme obě družiny společně - společné zahájení s úvodní hrou a ukončení pokřikem)
Kluci ho berou jako jednoho z nich, pouze staršího a zkušenějšího, on si toho je vědomý a podle toho se i chová. Úplně nevyhledává pozornost, ale také se nijak nestraní kolektivu, občas pronese nějakou pubertální poznámku nebo prohodí pár slov se staršími.

Tresty/odměny
Na konci každého měsíce vyhlašujme výsledky bodování (docházka, kontrola věcí, body z her… - vnější motivace k pravidelné docházce a nošení si věcí, které jsou potřeba na program /asi před třemi roky jsme zkoušeli i variantu, kdy se věci nekontrovali a nebodovali, a když je někdo neměl, tak měl problém při plnění úkolu v rámci programu, ale tento způsob se neosvědčil, proto jsme se vrátili ke kontrolování věcí na začátku schůzky/) a Schwanzovi se podařilo za měsíc duben získat plný počet bodů, který se za ten měsíc uděloval. Když jsem toto zjistil (bodování sčítám a vyhodnocuji já), měl jsem radost, protože je to dobrý příklad pro kluky. Poslední dobou se rádci spíše věnovali programu a roverským akcím ale sobě v rámci oddílu ne, a na tom bodování to bylo vidět, proto jsem byl rád, že Schwanz vyhrál, a ukázal, že to jde.
Samotné odměňování probíhá na oddílovém nástupu, kdy postupně vyhlásím pořadí podle bodů, a od minulého roku odměňujeme vítěze nějakou drobností, která oddílový rozpočet zatíží minimálně, ale tou dotyčnému udělá velkou radost. Vloni si vítězové losovali připínací odznaky se skautskou symbolikou (za 15Kč z Junshopu) a letos jsme v podzimním výprodeji nakoupily barevné karabiny na klíče a propisky. Bylo vidět, že i Schwanz měl z karabiny radost a všiml jsem si, že ji používá.
Do budoucna bych chtěl s tímto vnějším prostředkem určitě pracovat, protože za dobu, co jsem ve vedení oddílu se nám podařilo v tom utvořit systém (hlavně sepsat za co a kolik bodů lze získat, a už to není jen to, že se řekne, že za tohle je tolik a tohle tolik bodů, ale máme vytvořenou tabulku, která visí v klubovně a všichni vidí, kolik bodů mohou za co získat)

KOMENTÁŘ - tresty a odměny

Pardále, díky za vypracování úkolu - vrhl ses na to poctivě! Popsal jsi obecné pravidlo a nastínil jsi konkrétní situaci odměňování rádce, kteráho zmiňuješ v pozorování. Rád bych se Tě doptal na dvě otázky, po kterých budeš mít úkol uzavřen.

  1. Jakým způsobem proběhlo předání odměny? Co jsi během toho cítil?
  2. Ovlivnilo to nějak váš vztah?

Pardále, úkol máš již skoro splněn, stačí odpovědět na dvě otázky, viz výše. Souhlasíš s tím? Je to takto v pořádku?

Jupí! Úkol je již skoro splněn, to je dobrý, ne? :)

Pod čarou: pojmenoval jsi prvek vnější motivace ve vašem oddíle, zvládl bys najít i prvky vnitřní motivace? Jaký je dle Tebe rozdíl mezi vnější a vnitřní motivací?

--Zet (diskuse) 3. 7. 2016, 22:48 (CEST)


Odpovědi
Předání odměny probíhá na oddílovém nástupu na konci schůzky na začátku dalšího měsíce, popř. na výpravě. Během předání jsme cítil hrdost na Schwanze, za to že jde dobrým příkladem a že zvládá ke svým rádcovským povinnostem se i naplno věnovat programu. Myslím, že náš vztah to mohlo více upevnit.

K té vnitřní motivaci - myslím, že jsme parta nadšených mladých lidí, které to baví a naplňuje. Ba naopak, cítím, že bychom měli trochu brzdit, jinak vyhoříme a pak budeme mít daleko větší problém. Vnitřní - dělám to protože mi to dělá dobře, vnější - jsme za to nějakým způsobem odměňován.
23.7.2016 Pardál