Plánování vzdělávací akce/Stanovení SMART cílů: Porovnání verzí

Z Gewiki
mBez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
Základní charakteristiku toho, jaké cíle jsou SMART, obsahuje [[SMART|samostatný článek]]. Prosím přečtete si jej, pak si probereme, jak se SMART cíli pracovat v procesu [[plánování vzdělávací akce]].
== Co je to SMART? ==


První nejjednodušší pojetí práce se SMART cíli je pracovat s nimi jako s konkretizací a zpřesněním obecných záměrů, které jsme si stanovili v rámci [[Plánování vzdělávací akce/Obecné koncepční úvahy o akci|obecných koncepčních úvah]]. Každý obecně formulovaný záměr tedy dostatečně zkonkrétníme a upřesníme, změřitelníme, ztermínujeme ... prostě zeSMARTujeme.
{{:SMART}}
 
== SMART cíle v procesu [[Plánování vzdělávací akce]] ==
První nejjednodušší pojetí práce se SMART cíli je pracovat s nimi jako s konkretizací a zpřesněním obecných záměrů, které jsme si stanovili v rámci [[Plánování vzdělávací akce/Obecné koncepční úvahy o akci|obecných koncepčních úvah]]. Každý obecně formulovaný záměr tedy dostatečně zkonkrétníme a upřesníme, změřitelníme, ztermínujeme ... prostě zeSMARTujeme:
<br><br>
[[Soubor:SMART_Motýl.jpg|center|400px]]
 
=== Příklad: SMART rádcovák ===


    Příklad


V praxi ovšem zjistíme, že naše obecné záměry se vzpouzejí tomu, aby byly osekány do právě jednoho SMART cíle. Právě díky své obecnosti mají často několik významů či spíše rovin a každá z nich musí být popsána jinak. To ale vůbec nevadí. Klidně můžeme jeden obecný záměr rozpracovat na několik SMART cílů:
V praxi ovšem zjistíme, že naše obecné záměry se vzpouzejí tomu, aby byly osekány do právě jednoho SMART cíle. Právě díky své obecnosti mají často několik významů či spíše rovin a každá z nich musí být popsána jinak. To ale vůbec nevadí. Klidně můžeme jeden obecný záměr rozpracovat na několik SMART cílů:

Verze z 18. 3. 2008, 14:53

Co je to SMART?

SMART je označení správně stanovených cílů v procesu plánování. Smart znamená anglicky "chytrý", SMART cíle jsou tedy chytré, nebo spíše chytře stanovené cíle. Slovo SMART je ale především akronymem (zkratkou) pěti anglických slov, která stručně popisují, jaké vlastnosti mají mít chytře stanovené cíle. I v angličtině se uvádí mnoho variant, kterých pět slov to je (viz např. článek v anglické Wikipedii), ale nejčastěji jsou to slova Specific / Measurable / Achievable / Relevant / Time-bound. Naštěstí pro tato slova umíme najít odpovídající sestavu, která začíná stejnými písmeny i v češtině - když tedy vezmeme za vděk slovy sice v češtině zdomácnělými, ale cizího původu. Budeme se tedy držet následující terminologie:

S Specific Specifický
M Measurable Měřitelný
A Achievable Atraktivní
R Relevant Relevantní
T Time-bound Termínovaný

Rozebereme si teď jednotlivé vlastnosti SMART cílů:

Specifický

Také bychom mohli říci přesný, konkrétní, určitý. Specifický (dobře popsaný) cíl je takový, ze kterého je hned jasné, čeho má vlastně být dosaženo.

Vezměme si třeba cíl "zlepšit se ve škole". Je to specifický cíl? Zajistě není! Znamená "zlepšení ve škole" lepší hodnocení od učitelů? Nebo lepší vlastní hodnocení? Nebo osvojení si (jakýchkoliv) nových vědomostí? Formulace "zlepšit se ve škole" může být chápána jako obecný záměr, ale jako SMART cíl nemůže obstát.

Specifickým cílem by snad mohlo být "naučit se všechny anglické číslovky". Je jasné, co jsou to anglické číslovky, nejasnost by snad mohla nastat u pojmu "naučit se". Znamená to znalost pasivní (z angličtiny do češtiny) nebo/i aktivní (z češtiny do angličtiny)? Připustme, že obecný výklad pojmu "umět" říká, že obojí. Pokud to připustíme, tak "naučit se všechny anglické číslovky" obstojí jako specifický cíl.

Měřitelný

Měřitelný cíl je takový, u kterého je zřejmé, zda byl splněn nebo ne; případně nakolik byl splněn. Jelikož anglických číslovek je v podstatě konečné množství (ty složitější se tvoří skládáním základních), je možné ověřit, jestli cíl splněn byl nebo ne. Případně nakolik (třeba na devadesát procent). Cíl "naučit se všechny anglické číslovky" tedy měřitelný je.

Atraktivní

Pojem atraktivnosti je třeba vztáhnout k tomu, kdo má cíle dosáhnout. Atraktivní například nejsou cíle, které jsou zjevně nedosažitelné nebo ty, které jsou naopak zcela banální. Cíl "naučit se všechny anglické číslovky" tedy zřejmě nebude atraktivní ani pro tříleté dítě ani pro docenta anglistiky. Pro začínajícího studenta angličtiny by však atraktivní mohl být. Pokud předpokládáme, že se anglicky chce naučit.

Relevantní

Každý cíl je vztažený k nějakému obecnějšímu účelu. Pokud směřuje k naplnění tohoto účelu, pak je relevantní. Pokud směřuje někam úplně jinam, relevantní není. "Naučit se všechny anglické číslovky" je relevantní cíl pro studenta angličtiny. Relevantní zřejmě není pro studenta ruštiny.

Termínovaný

Nejjednodušší vysvětlení tohoto pojmu je v otázce "A dokdy že to má být hotové?" Z tohoto pohledu budeme muset náš angličtinářský cíl ještě vylepšit: "Naučit se všechny anglické číslovky do konce roku". Ano, to je SMART cíl.

Další možné významy

Set dalších možných významů :-)

Písmeno Hlavní pojem Ostatní pojmy
S Specific - konkrétní Significant - významný; Stretching - posouvající, Simple - jednoduchý
M Measurable - měřitelný Meaningful - smysluplný; Motivational - motivující; Manageable - uříditelný
A Attainable - dosažitelný Appropriate - odpovídající, Achievable - dosažitelný, Agreed - odsoulasený; Assignable - zadatelný; Actionable - zprocesnitelný, Action-oriented - orientovaný na akci; Ambitious - ambiciózní, Aligned - sladěný
R Relevant - odpovídající Realistic - realistický,Results/Results-focused/Results-oriented,Resourced - pokrytý zdroji, Rewarding
T Time-bound - ohraničený v čase Time-oriented - časově orientovaný, Time framed - zasazený do časového rámce, Timed - termínovaný, Time-based - založený na čase, Timeboxed - uzavřený v čase, Timely - časovaný,Time-Specific - konkrétní v čase, Timetabled - načasovaný, Time limited - časově omezený, Trackable - dohledatelný, Tangible - hmatatelný
E Evaluate - hodnocený Ethical - etický, Excitable - fascinující, Enjoyable - zábavný, Engaging - strhující, Ecological - s pozitivním vlivem na okolí
R Reevaluate - průběžně hodnocený Rewarded - odměněný, Reassess - znovu hodnotitelný, Revisit - znovu hodnocený, Recordable - zaznamenatelný, Rewarding - hodnotný, Reaching - dosažitelný[b]

SMART cíle v procesu Plánování vzdělávací akce

První nejjednodušší pojetí práce se SMART cíli je pracovat s nimi jako s konkretizací a zpřesněním obecných záměrů, které jsme si stanovili v rámci obecných koncepčních úvah. Každý obecně formulovaný záměr tedy dostatečně zkonkrétníme a upřesníme, změřitelníme, ztermínujeme ... prostě zeSMARTujeme:

SMART Motýl.jpg

Příklad: SMART rádcovák

V praxi ovšem zjistíme, že naše obecné záměry se vzpouzejí tomu, aby byly osekány do právě jednoho SMART cíle. Právě díky své obecnosti mají často několik významů či spíše rovin a každá z nich musí být popsána jinak. To ale vůbec nevadí. Klidně můžeme jeden obecný záměr rozpracovat na několik SMART cílů:

SMART cile jako dekompozice.jpg

    Příklad

Pokud se do toho pustíme, narazíme zpravidla na dva problémy: kolik SMART cílů bychom měli mít a jak náročně by měly být stanoveny. Odpověď na tyto své otázky si nejprve ukažme v symbolické rovině následujícího obrázku:

SMART cile jako patniky.jpg

SMART cíle v něm slouží jako "hraniční kameny úspěchu".