Vzk/Nový program a VZk: Porovnání verzí

Z Gewiki
< Vzk
Bez shrnutí editace
 
Bez shrnutí editace
 
Řádek 54: Řádek 54:


''[[Víťa]]''
''[[Víťa]]''
[[Kategorie:Vůdcovská zkouška]]

Aktuální verze z 28. 11. 2007, 11:16

Nový výchovný program a vůdcovské kompetence

Nový výchovný program je vytvářen podle kompetencí, které by měl mít mladý dospělý člověk, který prošel skautským programem. Tyto kompetence jsou rozděleny do 5 základních oblastí:

  1. Duchovní
  2. Psychologické (vztahové)
  3. Manažerské
  4. Environmentální
  5. Praktické dovednosti

Podle těchto kompetencí se postupně zpracovávají jednotlivé výchovné materiály, které by měly pomáhat práci v oddíle; v první řadě stezka.

Zatím je hotová první verze stezky pro skautský věk a základní materiál ke stezce pro vůdce, pracuje se na metodických materiálech pro vůdce.

Stezka pro skautský věk obsahuje 6 oblastí A – F, každá oblast zahrnuje několik bodů stezky a každý bod stezky má několik úkolů.

Oblasti stezky jsou:

  1. Moje dovednosti a znalosti
  2. Moje srdce
  3. Můj kamarád
  4. Můj domov
  5. Svět okolo nás
  6. Příroda kolem nás

Co by měl umět každý vůdce:

V obecné rovině jde o dva typy znalostí, dovedností a postojů (neboli kompetencí):

  • Obsah výchovy: Vůdce by měl vědět, k čemu vede a vychovává své svěřence a měl by tyto kompetence na určité úrovni sám zvládat.
  • Metodika výchovy: Vůdce by měl umět pracovat se stezkou a dalšími nástroji, které používá nový výchovný program Junáka.

1) Obsah výchovy

Otázkou je, do jaké hloubky má vůdce zvládat všechny kompetence, které jsou v novém výchovném programu a jak toto zvládnutí ověřovat.

Myslím si, že celkový kompetenční profil vůdce (tj. soubor všech kompetencí bez ohledu na to, zda se ověřují či nikoli) by měl obsahovat základ všech kompetencí, ve kterých chceme rozvíjet kluky a holky v oddílech. Neznamená to, že by vůdcovská zkouška měla obsahovat veškeré kompetence, které jsou obsahem či pokladem programu pro děti, vůdce by měl mít však přehled a základní vhled do každé oblasti výchovy dětí.

Hlavním důvodem je, že se od vůdce očekává, že bude průvodcem skauta po jeho stezce, že mu bude pomáhat, radit, připravovat pro něho programy apod. – a to bez znalosti věci nejde.

Prakticky to znamená, že by VZ měla obsahovat několik (odhaduji tak kolem pěti) kompetencí ke každé oblasti výchovy dětí (tj. ke každé oblasti stezky) tak, aby tyto kompetence mapovaly to nejpodstatnější z dané oblasti. Domnívám se, že řada oblastí je takto pokryta už existujícími kompetencemi, jen si musíme dát práci a zkontrolovat stávající obsah VZ a oblasti výchovného programu a případné chybějící kompetence doplnit.

Ověřování těchto kompetencí může mít standardní charakter obdobný ostatním kompetencím, tj. některé kompetence se budou zkoušet, jiné ne. Alternativou může být něco podobného současnému stavu, kdy každý účastník VZ prohlašuje, že ovládá II. stupeň – podobně bychom mohli jako vstupní požadavek VZ dát zvládnutí nějakého souboru kompetencí, který odpovídá novému programu.

2) Metodika výchovy

Zde nic zásadně sporného či problematického nevidím. Letos na Gemini jsem se osobně (společně s Polluxem Pírkem) právě metodikou stezky a dalšími výchovnými nástroji i novým programem zabýval. Ve VZ to pokrývá řada kompetencí a účastníci sami se zrovna o to, jak používat různé výchovné nástroje i o nový výchovný program Junáka, poměrně dost zajímali.

Nový výchovný program a nová stezka klade větší důraz na některé dovednosti vůdce (např. schopnost individuálně pracovat s jednotlivci, vést každého vlastní cestou, používat stezku jako nástroj rozvoje, ...)+ měli bychom projít kompetence VZ a zkontrolovat, zda jsou zde tyto kompetence dostatečně obsaženy.

4. 11. 2007

Víťa