Gemini 2011/Pozorování: Porovnání verzí

Z Gewiki
Řádek 171: Řádek 171:
'''Co dělat pokud se něco špatného s dítětem děje - týrání, zanedbávání, alkoholismus rodičů…?'''
'''Co dělat pokud se něco špatného s dítětem děje - týrání, zanedbávání, alkoholismus rodičů…?'''


- Rozpoznat takovou věc je velmi těžké a je potřeba, abychom byli všímaví. (Děti navíc často nechtějí přiznat problém,  
- Rozpoznat takovou věc je velmi těžké a je potřeba, abychom byli všímaví. Děti navíc často nechtějí přiznat problém,  
hájí rodiče - mají je rády...) Může nám v tom pomoci pozorování dítěte a jeho reakcí na přítomnost rodičů, rozhovor s dítětem (soukromý dotaz zda ho něco trápí), rozhovor se členem rodiny (dotazy jak se dítě učí, jak vychází se sourozenci, jak vychází s nevlastním rodičem atp.), rozhovor s kamarádem dítěte nebo jeho učitelem (všiml si něčeho zvláštního). Nemůžeme nikoho obviňovat na základě našich ničím nepodložených domněnek, ale máme '''povinnost nahlašovat skutečnosti nasvědčující týrání dítěte'''.
hájí rodiče, protože je mají rády. Může nám v tom pomoci ''pozorování dítěte'' a jeho reakcí na přítomnost rodičů, ''rozhovor s dítětem'' (Soukromý dotaz zda ho něco trápí. Neměli bychom se zbytečně vyptávat na detaily, protože pak dítě ještě budou vyslýchat povolanější osoby a my ho tím můžeme zbytečně zatěžovat a nutit ho prožívat si to víckrát.), ''rozhovor se členem rodiny'' (dotazy jak se dítě učí, jak vychází se sourozenci, jak vychází s nevlastním rodičem atp.), ''rozhovor s kamarádem dítěte nebo jeho učitelem'' (všiml si něčeho zvláštního). Nemůžeme nikoho obviňovat na základě našich ničím nepodložených domněnek, ale máme '''povinnost nahlašovat skutečnosti nasvědčující týrání dítěte'''. Více z kazuistiky o rozpoznávání týrání se dočtete na http://www.fod.cz/.  


- Pokud zjistíme týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte (nejen rodiči, mohou to být i další lidé z jejich okolí), musíme to nahlásit, máme nahlašovací povinnost. Nejpřímější cesta je nahlášení na '''OSPOD (Odbor sociálně-právní ochrany dítěte)''', zřizovatelem jsou jednotlivá města, pod které spadají i přilehlé vesnice. Centrální registr s kontakty neexistuje, je třeba hledat kontakt na příslušném městském úřadě. OSPOD přiděluje státního sociálního pracovníka podle bydliště a ten provádí šetření.
- Pokud zjistíme týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte (nejen rodiči, mohou to být i další lidé z jejich okolí), musíme to nahlásit, máme nahlašovací povinnost. Nejpřímější cesta je nahlášení na '''OSPOD (Odbor sociálně-právní ochrany dítěte)''', zřizovatelem jsou jednotlivá města, pod které spadají i přilehlé vesnice. Centrální registr s kontakty neexistuje, je třeba hledat kontakt na příslušném městském úřadě. OSPOD přiděluje státního sociálního pracovníka podle bydliště a ten provádí šetření.


-  
- '''Nahlášením na policii''' také nic nezkazíme, i když policie pak stejně kontaktuje OSPOD a případ mu předá. Policie však může rychle zasáhnout, pokud je třeba zabránit dalšímu týrání.


- Neměli bychom se dítěte příliš a zbytečně vyptávat na detaily (ledaže by se nám samo chtělo vypovídat), protože pak ho ještě budou vyslýchat povolanější osoby a my ho tím můžeme zbytečně zatěžovat a nutit ho prožívat si to víckrát.
- Můžeme také nahlašovat nestátní instituci '''FOD (Fond ohrožených dětí, http://www.fod.cz/)''', která pro takové děti zřizuje a provozuje Klokánky - zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Do Klokánku můžeme odvést (doprovodit) dítě, které se odmítá vrátit domů (např.ze strachu). Dítě může v Klokánku na vlastní žádost zůstat až do rozhodnutí soudu i přes nesouhlas rodičů. Péče v Klokánku je rodinného typu, "teta" se stará vždy o několik dětí, které žijí v jedné bytové jednotce. Sourozenci zůstávají pohromadě.

Verze z 16. 6. 2011, 12:26

Text prezentace k pozorování od Vydry

Úvodní část

Co je to pozorování (dětí)?

- Je to diagnostická metoda. Pozorovat můžeme pouze chování, vnější projevy, nikoliv vnitřní svět.

- Je to jeden z vašich úkolů. Pozorování se odevzdává v písemné formě na Gewiki. Číst ho bude Bára a Vydra.

Proč pozorovat?

- Abychom mohli včas zjistit a řešit problémy nebo jim předcházet.

- Abychom mohli podporovat dobrou činnost, ocenit méně nápadné chování...

Kdy a koho máme pozorovat?

- Krátkodobé nebo náhodné pozorování může dát podnět k pozorování dlouhodobému.

V čem je výhoda dlouhodobého pozorování?

- Můžeme sledovat vývoj problému / situace / dítěte.

Chováme se vždy stejně?

- Chování může být ovlivněno situací, podmínkami. Lidé za různých podmínek reagují různě, do pozorování tedy musíme uvést i důležité okolnosti, situace, stavy...

Když víme, na co se chceme zaměřit a čeho si všímat, spíš něco zjistíme.

Je potřeba stanovit si předem strukturu pozorování nebo se aspoň zamyslet nad tím, co chceme pozorovat.

Návrh možné struktury pozorování

1) Základní údaje

- věk

- pohlaví

- jméno??? Zachovávejte anonymitu dítěte! Nepoužívejte pravé jméno, ale třeba Pepíček 1 a Mařenka 2.

...

2) Fyzický vzhled

Pozorováním fyzického vzhledu zjišťujeme například:

- zdraví dítěte (Je dítě obézní / příliš hubené? Je schopné sportovat? Není nezdravě bledé /zelené? -Sledujte náhlé změny.)

- péče rodičů (Je umyté? Má zdravé zuby? Má čisté oblečení? Chodí dostatečně oblékané? Není zanedbané? Nosí si potřebné vybavení na výpravu?)

- hodnotová orientace (Fyzický vzhled odráží hodnotovou orientaci člověka.)

...

3) Psychické vlastnosti

- temperament (vrozené vlastnosti: živost, pomalost, ...)

- osobnostní rysy (např. dělení: sangvinik, cholerik, flegmatik, melancholik)

- osobnostní stavy (např. účelovost X hravost, vzdorování X soulad, prosazování X podřízení...)

- motivace (vnitřní X vnější)

- hodnoty (žebříček hodnot - Jsou v souladu hodnoty oddílu, rodiny, školy?)

- postoje (vytvořené názory na určitá témata na základě dříve získaných zkušeností)

- emoce a city (citové prožívání)

- ambice a aspirace (cíle jedince)

- osobní komplexy a sebepojetí (jak člověk vnímá sám sebe nebo jak si myslí, že ho vnímá okolí)

- poznávací schopnosti (úroveň myšlení)

- komunikace

- řeč

- morálka, etika

...

4) Schopnosti a dovednosti

- manuální zručnost

- fyzická odolnost

- sport

- myšlení

- studium

- koníčky, zájmy

...

5) Sociální dovednosti

- seznamování a navazování vztahů

- interakce s druhými

- role v kolektivu (v oddíle / doma / ve škole...)

- komunikace

- řeč

- sebeprosazení

...

6) Rodinné zázemí

- velikost rodiny (počet členů)

- kultura, etnikum

- hodnoty rodiny

- ekonomické zázemí (bydlení, výbava na výpravy, platby registrace...)

- výchovné styly rodičů (mají souvislost s následným chováním dítěte, můžeme pozorovat interakci dítěte s rodičem...)

...

4 základní rodičovské styly

Autoritativní rodičovský styl

- Rodič klade na dítě přiměřené požadavky (podle jeho věku a schopností), je vřelý a pečující, zajímá se o city dítěte, zdůvodňuje a vysvětluje svá rodičovská rozhodnutí.

- Dítě bývá nezávislé a kamarádské,spolupracuje s rodiči, je spokojené, úspěšné a snaživé.

Autoritářský rodičovský styl

- Rodič chce dítě ovládat, uplatňuje mocenský styl chování, stanovuje nároky a vyžaduje poslušnost.

- Dítě bývá sociálně izolované a málo spontánní. Dívky se často staví do závislé pozice, chlapci mívají sklon k agresivitě.

Shovívavý rodičovský styl

- Rodič od dětí žádá málo, je pečující a přijímající za všech okolností.

- Dítě bývá pozitivní a živé, ale nezralé. Neovládá své impulzy, nedokáže spoléhat na sebe.

Zanedbávající rodičovský styl

- Rodič je nezúčastněný na životě dítěte, vyhýbá se oboustranné komunikaci, je nevšímavý.

- Dítě bývá náladové a nesoustředěné, neovládá své city a impulzy, často nestojí o vzdělání.

Nahlašovací povinnost

Co dělat pokud se něco špatného s dítětem děje - týrání, zanedbávání, alkoholismus rodičů…?

- Rozpoznat takovou věc je velmi těžké a je potřeba, abychom byli všímaví. Děti navíc často nechtějí přiznat problém, hájí rodiče, protože je mají rády. Může nám v tom pomoci pozorování dítěte a jeho reakcí na přítomnost rodičů, rozhovor s dítětem (Soukromý dotaz zda ho něco trápí. Neměli bychom se zbytečně vyptávat na detaily, protože pak dítě ještě budou vyslýchat povolanější osoby a my ho tím můžeme zbytečně zatěžovat a nutit ho prožívat si to víckrát.), rozhovor se členem rodiny (dotazy jak se dítě učí, jak vychází se sourozenci, jak vychází s nevlastním rodičem atp.), rozhovor s kamarádem dítěte nebo jeho učitelem (všiml si něčeho zvláštního). Nemůžeme nikoho obviňovat na základě našich ničím nepodložených domněnek, ale máme povinnost nahlašovat skutečnosti nasvědčující týrání dítěte. Více z kazuistiky o rozpoznávání týrání se dočtete na http://www.fod.cz/.

- Pokud zjistíme týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte (nejen rodiči, mohou to být i další lidé z jejich okolí), musíme to nahlásit, máme nahlašovací povinnost. Nejpřímější cesta je nahlášení na OSPOD (Odbor sociálně-právní ochrany dítěte), zřizovatelem jsou jednotlivá města, pod které spadají i přilehlé vesnice. Centrální registr s kontakty neexistuje, je třeba hledat kontakt na příslušném městském úřadě. OSPOD přiděluje státního sociálního pracovníka podle bydliště a ten provádí šetření.

- Nahlášením na policii také nic nezkazíme, i když policie pak stejně kontaktuje OSPOD a případ mu předá. Policie však může rychle zasáhnout, pokud je třeba zabránit dalšímu týrání.

- Můžeme také nahlašovat nestátní instituci FOD (Fond ohrožených dětí, http://www.fod.cz/), která pro takové děti zřizuje a provozuje Klokánky - zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Do Klokánku můžeme odvést (doprovodit) dítě, které se odmítá vrátit domů (např.ze strachu). Dítě může v Klokánku na vlastní žádost zůstat až do rozhodnutí soudu i přes nesouhlas rodičů. Péče v Klokánku je rodinného typu, "teta" se stará vždy o několik dětí, které žijí v jedné bytové jednotce. Sourozenci zůstávají pohromadě.