Gemini 2015/Pozorování/Eva

Z Gewiki

KARLIK


Základní údaje Pro své pozorování jsem si vybrala chlapce z našeho vlčáckého oddílu se jménem Karel. Vybrala jsem si ho právě proto, abych se o něm něco dozvěděla. V družině, ve které Karlík působí je xy dětí a on patří spíše mezi průměrné. Tedy chtěla jsem se zamyslet nad jeho osobou trochu hlouběji a pokusit se pochopit proč se právě chová tak jak se chová v některých situacích. Karel, jak již bylo zmíněno, je chlapec, který navštěvuje druhou třídu místní základní školy (tedy je mu osm let). Nebydlí přímo ve městě, kde náš oddíl působí. Dojíždí z vedlejší vesnice. Důležité je zmínit, že jeho rodiče jsou rozvedeni. Otec bydlí více než sto kilometrů daleko. Tento stav trvá již přibližně pět let.

Fyzický vzhled Karlík se od českého průměru dětí v jeho věku neliší. Je spíše hubenější postavy, což je způsobeno především jeho aktivním životem. Jeho způsob oblékání též není nikterak výstřední. Obvykle rád nosí triko s džíny, což vyjadřuje i svým způsobem jeho osobnost „průměrného dítěte“. Z jeho postoje je zřejmé, že styl oblékání a oblečení samo si Kája vybírá sám. Na schůzky nám chodí vhodně oblečen, ale ze schůzek odchází často nevhodně oblečen . Nebojí se zašpinit a do všech činností se snaží jít naplno. Často a rád se zúčastňuje našich výprav. V letošním školním roce vynechal pouze jednu (v létě již absolvoval letní tábor). Na akcích je samostatný a o své základní potřeby je schopen sám. V současné době má již dostatečné vybavení na výpravy, ale v minulosti tomu tak nebylo. Maminka příliš nevěřila, že ho skaut bude bavit a vydrží. Jelikož v ostatních kroužcích prý nevydržel (jednalo se o karate a dramatický kroužek). Po určité době však maminka uznala za vhodné nakoupit dostatečnou výbavu pro Karlíka, aby se mohl účastnit všech akcí, o které bude mít zájem. Velkou výhodou je osobní kontakt s matkou, která ho chodí vyzvedávat na schůzky, jelikož Karlík bydlí v jedné z okolních vesnic. Matka je vstřícná a „ví jak to chodí“. Jelikož je to bývalá členka skautského střediska. Tedy není třeba řešit, kdy si Kája roztrhne nějaký kus oblečení, ušpiní se apod.

Psychické vlastnosti Karlík je svojí povahou nejspíše sangvinik, tedy je velmi živý, společenský, veselý a někdy až příliš bezstarostný. Avšak v současné době, se potýká s faktem, kdy jeho tatínek s ním nežije. Od matky víme, že často po nocích pláče a i v průběhu schůzek občasně tento fakt zmiňuje. Na druhou stranu ve skupině dětí funguje spíše jako takový klaun, tedy tvoří zábavnou složku. Nelze říci, že by byl autoritářský. V některých chvílích se projevuje i jeho laskavost, kdy přinese bonbóny a rozdává je svým kamarádům. Je nutné však poznamenat, že je poměrně emocionálně založený. Což je zřejmé již z řešení konfliktu s tatínkem. Při řešení problémů nemá problém se rozplakat. Avšak tento stav netrvá dlouho a brzy již funguje tak, jako by se nic nestalo. Velkou výhodou je pro něj jeho nadprůměrná inteligence. Rád a rychle se učí novým věcem. V jeho věku, tedy osmi let, životní cíle má spíše nadsazené. Jeho ideály a vzory jsou v současné době hrdinové především z filmů, seriálů či počítačových her. Kájovým snem je být takovým hrdinou. Není tedy zatím nikterak ambiciózní a o své budoucnosti nesmýšlí nikterak reálně. Je důležité zmínit i Kájovu motivaci. Když pohlédnu na toto téma důkladněji, mohu říct, že Kájovou vnitřní motivací je především někam patřit (tedy potřeba sociální interakce s ostatními děti) a potřeba seberealizace. Jeho vnější motivací je dosáhnout určité „prestiže“ . V průběhu schůzek za jeho vnější motivaci lze považovat dosahování jednotlivých odměn. Avšak nelze zapomenout na to, že Kája je rád chválen, což je též jeho velkou motivací. V jeho věku, tedy ve věku mladších vlčat, děti pouze seznamujeme s tím a snažíme jim ukázat, že skauting není jen kroužek, ale životní směr. Avšak po Kájovi ještě nemůžeme chtít, aby věděl, že skauting je jeho životní cestou.

Schopnosti a dovednosti Karlík je schopný zejména po fyzické stránce. Vyniká ve sportovních aktivitách, avšak v manuálních činnostech však nikoliv. Při zadání manuální činnosti se často stává, že si s problémem není schopný poradit. Je to takový „patlal“. Avšak vždy se pokusí problém po svém vyřešit. Tato slabina se projevuje i v některých předmětech ve škole. Zejména ve výtvarné výchovně, což víme z jeho vyprávění. V současné době, ve své druhé třídě, se školou nemá problémy. Nevyniká, tedy není premiantem ani propadlíkem. V mimoškolní čas jako kluk z vesnice hraje s ostatními fotbal, ale také preferuje počítačové hry. Z jeho osobnostních záporů je především zmínit to, že není schopen dotáhnout věci do konce. Na schůzkách se to projevuje především tím, že v půlce určité činnosti, má tendenci ukončit svojí aktivitu. Z dalších negativ, bych zmínila především jeho upovídanost respektive šaškování. Ne vždy tato vlastnost je právě tou pozitivní. Na schůzkách se stává, že právě zmíněným „kecáním“ ostatní zdržuje. Naopak z jeho pozitivních vlastností je zmínit třeba jeho socializaci. Kája je dobrým článkem, který celou družinu pojí. Dokáže své zážitky vyprávět ostatním a tak ostatní nadchnout.

Sociální dovednosti Jakožto vychází z jeho temperamentu, je velmi sociální a nemá problém se rychle seznámit, což se projevuje zejména na prvních schůzkách s nováčky. V kolektivu zastává především roli šaška, i když v některých případech je to na škodu. Tedy lze označit Káju jako v kolektivu oblíbeného. Po logopedické stránce, lze usuzovat, že je v pořádku. S dospělými nemá problém se bavit rovněž jako s dětmi.

Rodinné zázemí Karlík v současné době žije v rodinném domku na vesnici se svojí maminkou, sestrou a náhradním otcem. Sestře je 12 let, a je členskou dívčího místního oddílu. Jeho vlastní otec žije několik desítek kilometrů daleko a příliš se nestýkají. Z vyprávění přibližně jednou za měsíc. Jeho matka je vysoce postavená zaměstnankyně. „Náhradní“ otec též pracuje. Tedy po ekonomické stránce je rodina zabezpečena na dostatečné úrovni. Karlík vše hradí včas, s úhradou poplatků zde nemáme problém. Důležitý faktor zde hraje matka, která si Káju chodí vyzvedávat. Z možnosti, kdy právě matka právě vyzvedává Káju či z jeho vyprávění, lze usuzovat, že matka je pro něho velkou autoritou. Lze říci, že Kája má k matce kladný emoční vztah spolu se středním až zesíleným řízením. Avšak je nutno brát na zřetel, že komunikaci mezi Kájou a matkou vídáme pouze krátce.

Vývoj v oddíle Karlík přišel do oddílu na základě náboru, který pořádá naše středisko pro místní základní školu. Byl jedním z 15 nováčků. Z počátku se jevil spíše jako nenápadný kluk v řadě s ostatními. Nevybočoval vzhledem, ani chováním. Jelikož ho vedu ji od začátku jeho skautské kariéry, je zajímavé se zamyslet nad jeho vývojem v oddíle. Z počátku mi přišel spíše nezaujatý program. „Takový ten pocit, kdy dítě je vlastně ve špatném kroužku se zaměřením, které ho nezajímá“. S postupem času se však začal projevovat stále aktivněji a zapojovat do činností, které jsme na schůzkách vytvářeli. V současné době jezdí pravidelně na výpravy, v minulosti to však nebylo zvykem. Důvodem se domnívám, že je především to, že našel sám sebe v činnostech, které s oddílem podnikáme. Je to prostor pro jeho seberealizaci, která se jeví jako úspěšná.


ano