Vzk/Metody práce s dětmi K4: Porovnání verzí

Přidáno 2 487 bajtů ,  1. 6. 2011
bez shrnutí editace
(Založena nová stránka: Vzk/Balíčky <h3>Znění kompetence:</h3> <b>Znění kompetence sem, aby bylo tučné</b> <h3>Upřesnění obsahu kompetence:</h3> Sem přijde cca 5 – 10 řádek,...)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 2: Řádek 2:


<h3>Znění kompetence:</h3>
<h3>Znění kompetence:</h3>
<b>Znění kompetence sem, aby bylo tučné</b>
<b>Umí najít vhodné prostředky ke splnění určitého výchovného cíle</b>




<h3>Upřesnění obsahu kompetence:</h3>
<h3>Upřesnění obsahu kompetence:</h3>
Sem přijde cca 5 – 10 řádek, které usnadní porozumění kompetenci; objasní, o co v první řadě jde; co je pro zvládnutí kompetence nejdůležitější, nejpodstatnější.
Text, který zde uvádíme, se vztahuje k více kompetencím - zabývá se základním vztahem cílů a prostředků ve skautské výchově:
<br>
Předpokladem úspěšné činnosti každého vůdce či vůdkyně je umění připravit zajímavý a pestrý program, který nějakým způsobem přispěje k výchově našich členů.
Na začátku každého programu (hry, výpravy, závodu) je nápad, inspirace, vize, představa. Většinou na ni nepřijdu na oddílové radě či při plánování činnosti oddílu, ale třeba na výpravě v lesích, při čtení nějaké knihy nebo při rozhovoru.
Je vhodné si nápady zaznamenávat - po chvíli mě zaujmou jiné myšlenky a třeba dobrý nápad, který by mohl být zárodkem zajímavého programu, zapomenu.
Doporučené pedagogické postupy vizi nenahradí, můžou však přispět k jejímu snadnějšímu a účinnějšímu uvedení do života. Hrozí zde však nebezpečí, že se vaše představa nevejde do předepsaných schémat; neznamená to ale, že je špatná a není to důvodem k jejímu zavržení. S přibývajícími zkušenostmi budete jistě nacházet vlastní způsoby, jak vizi realizovat, uvedené postupy mohou v tomto případě sloužit jako kontrola, zda jste něco důležitého nezapomněli.
 
Při přípravě činnosti oddílu bychom si v první řadě měli stanovit cíle - čeho chci dosáhnout a v jakém časovém horizontu, co se mají členové oddílu naučit, jak se mají chovat. Rozhoduji-li se pak o zařazení konkrétního programu, uvažuji, jaký má přinést výsledek. Program může často přispívat ke splnění několika cílů, je vhodné si tyto cíle ujasnit a uvědomit si, které z nich považuji za rozhodující.
Obvykle to bývá tak, že na jedné straně vnímám nějakou potřebu či cíl, na straně druhé přicházejí nápady. Jde o to, uvést do souladu nápady s tím, čeho v oddíle potřebuji dosáhnout; je lhostejné zda začnu u cílů nebo u nápadů.
 
Zvláštní postavení zde mají výchovné prostředky a metody. Konkrétní program - hra, soutěž, trasa a program výpravy, ale také stezka a odborky, jsou vlastně prostředky ke splnění nějakých cílů. Současně s tím však mohu v rámci každého programu volit další dílčí metody a postupy a používat různé pomůcky. Znamená to tedy, že základní vztah cílů a prostředků se na různých úrovních opakuje, tj. v rámci obecného cíle zvolím obecný prostředek (část stezky, odborku, část programu tábora aj.), u něho si stanovím dílčí cíle a k těm pak hledám konkrétní postupy, metody a pomůcky
 




1 146

editací