Franta

Z Gewiki
Franta

František Vítek[editovat | editovat zdroj]

Kdo jsem[editovat | editovat zdroj]

Odkud jsem

Pocházím z Prahy.

Kolik mi je

Je mi 28 let.

Čemu se věnuji profesně

Jsem stavební inženýr a projektant, od roku 2021 pracuji ve společnosti Valbek, kde se zaměřuji na návrh a výpočet betonových mostů či lávek. Vystudoval jsem obor Konstrukce a dopravní stavby na Fakultě stavební ČVUT a před současnou prací jsem tři roky pracoval na stavbách u Metrostavu.

Jaká je má superschopnost

Zapamatovat si spoustu nepotřebných nesmyslů.

Co mě (letos) čeká a na co se těším

Snad klapne cesta do Peru a případně (i) do jiných, bližších hor v létě. A pak samozřejmě na Gemini.

Co pro mě bylo v posledním roce výzvou?

Stěhování. Přespání pod převisem by možná bylo výzvou, nebýt začátkem ledna májových teplot. A celkem slušná výzva bylo zorganizovat přechod Gewiki na vyšší verzi MediaWiki s úpravou vzhledu a přidání nových fičur. (Bez Jámy a Bilba by to nešlo, díky!)

Já, skaut[editovat | editovat zdroj]

S jakou výchovnou kategorií nejčastěji/nejraději pracuji?

V oddíle mě vždy bavila práce s rádci a předávání znalostí a dovedností mladším vedoucím a roverům.

Můj oddíl

Pocházím ze 44. oddílu Protěž (7. středisko Blaník), v oddíle jsem 6 let vedl skautskou družinu a 1 rok jsem pomáhal formovat roverský kmen; 4 roky z toho jsem byl oddílovým vedoucím. Nyní už jsem ve výslužbě, ale oddílu se snažím nárazově pomáhat i nadále.

Jaký je můj důvod, proč dosud zůstávám skautingu věrný

Protože si myslím, že je to velmi smysluplná činnost. Kromě toho změnil skauting natolik můj život, že se toho těžko zbavuje. A v neposlední řadě i kvůli přátelům, které jsem díky skautingu získal.

Jaké jsem absolvoval kurzy (nejen skautské)

Čekatelský i vůdcovský kurz jsem absolvoval na Stříbrné řece (2012 a 2014). V roce 2017 jsem absolvoval roverský kurz FONS Slovensko.

Jaké skautské akce, kterých jsem se zúčastnil, stály opravdu za to a proč

Určitě zmiňované kurzy, kde jsem získal novou inspiraci a navázal kontakty fungující dodnes. Kromě toho bych zmínil i Intercamp 2016, kde jsem doprovázel skupinu našich skautů a zažil tam sounáležitost nejen se svěřenými členy a i s ostatními účastníky z různých států.

Na táboře/na kurzu mám nejraději

Oheň, les a noční oblohu

Já, Instruktor[editovat | editovat zdroj]

Jakou katedru spoluutvářím?

Metodika

S jakými tématy mohu Castorům pomoci?

Vedení oddílu, rádci a družinový systém, rovering.

Co bych chtěl na Gemini zažít?

Volný večer, zajímavé diskuse u jídla a workshop žargotu s Dobim.

Co bych si chtěl na Gemini lektorsky vyzkoušet?

Odmoderovat plodný diskusní program tažený účastníky.

Zájmy[editovat | editovat zdroj]

Komu nebo čemu se ještě věnuji kromě své práce a skautingu

Dost fotím (zrcadlovka digitál, Canon), rád chodím v přírodě, po kopcích a po horách. Zajímám se o aktuální dění (nejen v politice), musím uspokojovat svou zvídavost četbou všeho možného, miluji mapy jakéhokoliv druhu. Přispívám na Wikipedii a dělám tam i admina, takže na Gewiki jsem jak ryba ve vodě.

V Torres del Paine v Patagonii, jedno z nejúžasnějších míst, které jsem navštívil
Která zajímavá místa jsem navštívil nebo chci navštívit

Kromě toho, že poslední dobou rád poznávám krásná zákoutí naší země, tak bych jmenoval puťáky v Rumunsku (Piatra Craiului, Fagaraš, Lotru a Paring), půlroční Erasmus ve Španělsku (TOP 3: Cáceres, Granada, Toledo) a měsíční cesta po Chile – tam mi nejvíce učarovala Patagonie (Torres del Paine) a ostrov Chiloé. Určitě bych se chtěl na tato oblíbená místa vrátit. Mezi mé hlavní cestovatelské sny patří Gruzie, Svatá země a pěší pouť do Santiaga.

Mé oblíbené sporty/druhy hudby/knížky/filmy/jídla
  • Nejsem úplně rozený sportovec, ale jinak mám rád asi všechny zimní sporty – běžky, sjezdovky, bruslení, hokej, bobování a koulování ;-). V oddíle jsem si oblíbil frisbee. A rád hodně chodím pěšky – do kopce prosím, z kopce je to utrpení. Plavání beru jako příjemný relax a splácení úvěru u páteře po prosezených hodinách v kanceláři. Týmové sporty mám rád, ale prosím: jen pro radost, na soutěžení nejsem.
  • Celkem všehochuť: od gregoriánského chorálu a barokní polyfonie přes klasickou hudbu (Beethoven, Dvořák), jazz, folk, rock, pop a všemožné odnože moderní hudby (Pink Floyd, U2, Mike Oldfield, Muse, R.E.M., Coldplay) až po soundtrack, electroswing, house a EDM. Důležitá je pro mě melodie a harmonie, až pak rytmus a text – takovému rapu jsem nikdy moc nerozuměl.
  • Určitě celé obdivuhodné dílo J. R. R. Tolkiena. Z filosofičtěji zaměřených děl knihy Rogera Scrutona, Marka Orko Váchy, Antoine de Saint-Exupéryho (Citadela) a Gödel, Escher, Bach od Douglase Hofstadtera, která zajímavě kombinuje matematiku, logiku a filosofie s hudbou. Pro oddech mě baví inteligentní humor Pana Kaplana, Saturnina nebo Tří mužů ve člunu, zábavné jsou i knížky od Randalla Munroea a samozřejmě i jeho komiksy xkcd. Jako malý jsem hltal verneovky a knížky A. Ransomeho. No a nesmím zapomenout na Bibli, tam je opravdu vše podstatné.
  • Na filmy moc nejsem, ale líbil se mi Počátek či Náš vůdce (Die Welle) či starší thriller Ohrožení Britannicu. Prostě filmy, po jejichž závěru vám běží mozek na plné obrátky.
  • Cokoliv, v čem je hodně sýra.
Má oblíbená pohádková/filmová postava

Mithrandir, známý jako Gandalf

Co bych se chtěl jednou naučit/zažít

Hrát na kytaru, zpívat druhý hlas, složit Rubikovu kostku, dobře řezat s motorovkou, hrát mariáš, vidět úplné zatmění Slunce, zažít stav beztíže.

Kontakty a odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • E-mail: vitek.frantisek [ zavináč ] gmail.com