Historie Gemini/Nejlidnatější ročník

Z Gewiki

Nejlidnatější ročník Gemini[editovat | editovat zdroj]

Autor: Edy

Ročník, který se jako jediný nekonal na Orlovech![editovat | editovat zdroj]

Nebyl to ovšem vůbec náš záměr. Je samozřejmě běžné, že se historie následujícího ročníku začíná psát už v době, kdy probíhá ten aktuální. Protože to, jestli vůbec nějaký následující bude, záleží na tom, jak ten právě probíhající dopadne. Jenomže – jak si můžete přečíst v minulém dílu – o tom, že ten „následující“ bude, nebylo celkem žádných pochybností. Problém ale byl v tom, že v době, kdy jsme si – obrazně řečeno – střídavě poklepávali na ramena, jak jsme ten první ročník zvládli, a začínali se zotavovat ze všech možných tělesných i duševních šrámů utržených při tom „zvládání“, připsala k historii Gemini své zásadní slůvko i ruka, která nejspíš o důsledcích pro nás vůbec netušila. Vlastně ani ne tak ruka, ale podhoubí...

Zkrátka, "naší" orlovskou základnu si přivlastnila dřevomorka. Její výskyt jsme zaznamenali již v předchozím létě a ti zkušenější z nás zachmuřeně přikyvovali, že to je tedy malér. Tušili jsme, že krásné dřevěné podlahy vidíme naposledy. Netušili jsme ale, že se správci Orlov rozhodnou pro sanační práce právě v období letních prázdnin. A tak přesto, že jsme měli „náš“ termín zamluvený, dostali jsme dopis, že vzhledem k rekonstrukci máme smůlu a musíme si hledat místo jinde.

Po různých sice originálních, ale naprosto nereálných nápadech, jak se s tím vypořádat, jsme s povděkem využili nabídku nymburského Pedra (v té době čerstvého absolventa Polluxe 98 a klíčového člena týmu), který měl dobrý kontakt na základnu v Pášově u Kouřimi. Nádavkem jsme k tomu sice vyfasovali partu sezónních dělníků, kteří s námi objekt sdíleli, ale (k našemu velkému překvapení) chovali se skoro jako neviditelní duchové. Fakt, že jsme pak v následujících ročnících Pášov ještě několikrát využili pro jarní akce Gemini , svědčí o tom, že nám tam nijak zle nebylo – byť v závěrečném hodnocení se do zápisu z porady týmu dostala i tahle větička: Prostředí hrálo velkou roli. Orlovy jsou semknuté, Pášov byl roztříštěný. Mluvili jsme o místu negativně – přenášeli jsme to na frekventanty.

Ročník, na kterém bylo přes padesát účastníků![editovat | editovat zdroj]

Takhle si to tedy zapamatoval Špalek. Pokud tím myslí všechny, pak má samozřejmě pravdu. Podle mých informačních zdrojů tam totiž bylo 29 Polluxů, 20 Castorů, 15 instruktorů, 8 členů servistýmu, 7 dětí (z toho dvě mrňata) a jeden kocour. Byla to tedy veleakce mamutí a zejména počet těch, kteří se měli starat o blaho i rozvoj Castorů a Polluxů, nabral hodnotu nadále pro Gemini příznačnou ;-) Castoři byli typickým vzorkem dnešních mladých vůdců – věkově se vešli do intervalu 18 až 22 let. A jen pro zajímavost uvádím, že mezi nimi byla i dnešní šéfredaktorka Teepka Káča Hořavová a členka náčelnictva Safari. Složení Polluxů se oproti prvnímu ročníku dost podstatně proměnilo. Bylo sice mezi nimi ještě pět „starých vlků“, kteří se blížili k padesátce, a zkušená Sojka (tehdy zpravodajka ÚRJ pro světlušky a pozdější místonáčelní), ale jinak už jasně převládali lidé mladší než třicet let. I z tohoto ročníku Polluxů vzešlo několik instruktorů budoucích kvalitních vzdělávacích akcí – zejména Babí léto, Selka, Janinka, VLCI, Stříbrná řeka a ILŠ Collegium (Brum a Líba Vodičková, Ornela, Alík, Fox, Hern). Červík, Ježek, Amazonka a Marka se zařadili přímo do týmu Gemini. Marka si tam ovšem určitě nemyslela, že jednou bude místonáčelní :-)

V čem si Castoři ve vůdcovské zkoušce nejvíc věřili – a v čem ne ?[editovat | editovat zdroj]

Snaha instruktorů Gemini připravit všem účastníkům co nejlepší podmínky na sebe v průběhu historie brala různé podoby, některé přetrvaly dodnes, jiné „odnesl čas“. K nim patřil poměrně sofistikovaný způsob seznamování Polluxů s tím, jaká je vstupní úroveň Castorů. To je na první pohled informace cenná, protože pro jakýkoliv pedagogický proces je důležité vědět, koho vlastně mám před sebou. A tak jsme pro Polluxy shromáždili sebehodnocení Castorů ve všech dílčích bodech vůdcovské zkoušky (tedy té, která platí dosud, má 12 oborů a v každém z nich řádku dílčích podmínek). V praxi se ukázalo, že zrovna tohle k nějakým převratným pokrokům při přípravě polluxího programu pro Castory nevede. Ale myslím, že i po letech je objevné si zopakovat, že Castoři ročníku 1999 se zvlášť silní cítili v těchto bodech:

  • Odpovědnost za vlastní zdraví a život. Zdravý životní styl – strava, pohyb, otužování atd. Negativní vlivy (kouření, přejídání,..)
  • Vybavení a výstroj jednotlivce, družiny, oddílu. (Batohy, spací pytle, stany, oblečení, boty,...)
  • Zacházení s ohněm

Slabí pak celkově v hospodaření, práci s handicapovanými dětmi a dějinách dívčího skautingu ;-)

Co myslíte, zdemolovali skauti benzínovou pumpu v Kouřimi?[editovat | editovat zdroj]

Náš první kontakt s Pášovem – na prvním společném víkendu v březnu – skutečně obsahoval jednu neplánovanou dramatickou epizodu s místní policií. Jelikož u toho nebyla (kupodivu) TV NOVA – a NG TV začala pracovat až na letním běhu, chybí nám plně věrohodné zdokumentování toho, co se skutečně stalo.

Každopádně podle verze několika rozespalých občanů Kouřimi, skupinka mladých lidí zhruba ve věku našich frekventantů prý nad ránem „zdemolovala“ kouřimskou benzínovou pumpu, že přelepila cenovky pohonných hmot na úplně nesmyslné hodnoty, čímž majitelce pumpy způsobila škodu nikoliv nepatrnou. Očitým svědkem té události (koukajícím z okna zhruba 200 metrů vzdáleného domu) byla sama majitelka pumpy a bystře zaznamenala, že ve skupině byla nějaká blondýnka.

Stopy místních amatérských detektivů tak neomylně zamířily na Pášov. Ano, měli jsme noční hru a v inkriminované době se některá z družin účastníků mohla vyskytovat někde poblíž čerpací stanice. Ano, mezi účastníky byly i blondýnky (třeba Marka nebo Verča). Ne, se "zdemolováním" pumpy nic společného nemáme!

Majitelka pumpy se ovšem o naší nevině nedala přesvědčit a vyjadřovala se o skautech nadále velmi neuctivě. Prý je jí to jasné a ona si na nás došlápne. Policii do toho tahat nehodlá, snad se dohodneme jinak. Nedohodli jsme se. Špalek se sebral a došel na policii a tam učinil podnět k trestnímu stíhání neznámého pachatele. Policista se opásal služební zbraní, došel i se Špalkem a Pedrem za majitelkou pumpy, že tedy sepíšeme protokol. A sejmou se všem otisky prstů a předá se to kriminálce. V tu chvíli si majitelka benzínky hodila zpátečku a vycouvala. Že ona samozřejmě nemůže s jistotou říct, kdo to byl, bylo ještě šero a ona byla rozespalá a z toho okna až tak dobře vidět není... Zkrátka a dobře, protokol se nesepisoval, otisky se nesnímaly, kriminálka nepřijela. Do dneška netušíme, kdo to vlastně provedl. Účastníci Gemini jistě ne.

GEMINI vstupuje do mediálního věku[editovat | editovat zdroj]

Historické záznamy k překvapení mnohých vůbec neuvádějí, že by proniknutí samostatného televizního vysílání na Gemini bylo jakkoliv spojeno s mou iniciativou. Ale mají pravdu. Pohleďte, co o tom je skutečně dochováno:

Média
  • Vlastní noviny
Noviny 4 strany A4, výtisk pro každou družinu. Ke konci namnožit pro každého - odvézt si s sebou kroniku.
Redaktor na plný úvazek.
  • Vlastní televizi (každý den 10 min zpravodajství)
Hledat kameramana.
Potřebujeme další kameru. Obrátit se na Polluxe, jestli někdo nemá kameru. Lišák: možná bude moci vzít kameru z práce. Celkem jsou třeba 3 kamery, 2 minimum.

Čili se zničujícím nápadem mediálního rozvoje Gemini nepochybně přišel Bobo nebo Špalek (tomu prvému by odpovídala míra hazardu, tomu druhému to, že se to nakonec opravdu uskutečnilo). Ve vyhodnocení GEMINI 99 pak stálo:

Televize
Jednoznačný přínos.
Úkoly:
  • poskytnout mediální trénink (úspěšné), přínos pro ně i pro organizaci
  • zábava (úspěšné)
  • poskytovat informace o škole (neúspěšné), ukázat, co dělali ostatní
Poděkování Edymu, bylo to vynikající.
Chyběla reflexe televize.

Když chyběla reflexe tehdy, můžeme ji s přihlédnutím k historické významnosti učinit aspoň stručně teď. Rozhodující průlom k přijetí televize na Gemini sehrála totiž událost, která sice opravdu dobře všem předvedla sílu médií, ale dodnes je spojována s tradováním omylu. Na tomhle ročníku si totiž lidé starající se o materiální zabezpečení včetně jídla (určitě tam byl Špalek a Maru) vymysleli opravdu riskantní originalitu: že obědy budou jen "lehké" a pořádné jídlo bude až k večeři. Když se ale třetího dne vzmáhala mezi lidem lehká nevolnost z tohoto uspořádání, zcela logicky jsem to učinil obsahem televizní ankety. Nejen chudák Vizír (coby šéf kuchyně), ale i dalších šedesát převážně pobavených účastníků Gemini pak večer v televizi (nezávislé geministické) vyslechlo souvislý nářek na to, že s tím jídlem je už opravdu třeba něco udělat. Řešení bylo celkem nasnadě a bylo přijato hned další den po odvysílání: vrátit se k tradičnímu pojetí, kdy hlavní jídlo je opravdu už na oběd. Ale dodnes někteří (postižení) šíří fámu, že jsem tu anketu zmanipuloval. Ale já jsem opravdu marně v těch dvou desítkách vyjádření hledal nějaké, které by onen jídelní experiment pochválilo :-)
Každopádně rozhodující zásluhu na úspěchu GEMINI TV měl John, kameraman, Pedrův kamarád, který byl mimořádně kreativním a technicky zdatnýcm tvůrcem. Zvlášť, když si uvědomíme, že pracoval ještě s analogovým záznamem v naprosto technicky primitivních poměrech, bylo to, co se nakonec vysílalo, malým zázrakem.
Určitým důsledkem bylo i vytvoření rozhlasového pořadu pro seriál Výzvy přítomnosti, který jsem tehdy na Radiožurnálu Českého rozhlasu každý týden vysílal. Pro jeho jeden zářijový díl jsem využil rozhovory natočené během letního běhu Gemini a pak je se Špalkem ve studiu "smíchal" v mimořádně povedený pořad o současném českém skautingu.

Jestlipak byste uspěli u vůdcovských zkoušek Gemini 99?[editovat | editovat zdroj]

To si můžete vyzkoušet na malém úryvku z testu k Myšlenkovým základům skautingu a historii od Ornely a Katla vytvořený jako jídelní lístek pod názvem Jak uvařit skauting Hlavní chod se psem: Česká roláda A. B. Svojsíka - Seřadit dle postupu (=chronologicky) a rozepsat (stručně charakterizovat)

  • II. zákaz skautingu komunisty
  • 7 stanů tábora u Lipnice (Vorlovské lesy)
  • skautská kurýrní služba
  • Tábory slovanských skautů
  • 1. lesní škola (F.A.Elstner)
  • Svaz junáků – skautů RČS, starosta J. Rössler-Ořovský
  • Smrt A. B. Svojsíka
  • Zákaz skautingu fašisty
  • 450 stran Základové skautingu
  • I. zákaz skautingu komunisty
  • Obnovení činnosti po 20 letech, náčelníci R. Plajner a V. Koseová
  • Ministr zahraničí starostou Junáka
  • časopis Junák (později Skaut-Junák)
  • časopis Vůdce (později Činovník, Skauting)

Příspěvky k tradici Gemini[editovat | editovat zdroj]

  • Na druhém ročníku Gemini měla především premiéru celodenní hra Nový svět, která (s několika vynecháními) provázela pak letní běhy GEMINI až do roku 2014. Tradiční při ní bylo i to, co začalo také na Pášově - celodenní déšť. ;-)
  • Od druhého ročníku se také na Gemini drží specifická forma vůdcovského slibu, kterou vám sice neprozradím, ale nic vám nebrání v tom, po ní pátrat ;-)

Pokračování příště Edy